Zgodnie z nowymi przepisami Urząd Skarbowy ma prawo sprawdzać konta bankowe Polaków nawet bez ich wiedzy. W ten sposób Skarbówka może sprawdzić wiarygodność zeznań podatkowych.
Skarbówka wchodzi na konta Polaków
Ministerstwo Finansów przedstawiło skalę działań Urzędów Skarbowych związanych z nowymi uprawnieniami. Obowiązują one już bowiem od ponad roku (zostały przyjęte w lipcu 2021 roku).
Rozszerzenie uprawnień Skarbówki budziło wtedy duże kontrowersje. Brzmią one bowiem dość niepokojąco. Wiele osób obawiało się tego, że będą one wykorzystywane w niewłaściwy sposób, a nawet mogą stanowić broń w walce politycznej. Według danych resortu finansów można śmiało powiedzieć, że obawy były nieuzasadnione.
Jak wynika z nadesłanych informacji Ministerstwa Finansów, Skarbówka od początku działania nowych przepisów skorzystała z uprawnień wyłącznie w 212 przypadkach. Wyraźnie widać więc, że jest to skala niemal pomijalna w skali całego roku.
— Dane MF pokazują, że skala prześwietlania rachunków bankowych osób fizycznych nie jest znacząca. Średnio, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w trakcie prowadzonych postępowań przygotowawczych oraz czynności wyjaśniających organy podatkowe sprawdzały rachunki w około 1 proc. przypadków. Można postawić tezę, że instytucja ta nie jest na razie nadużywana – powiedział dla Business Insider Polska Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo.
Więcej postępowań przygotowawczych
Specjalista zwrócił jednak uwagę na inne liczby. Chodzi o wszczęte przez Skarbówkę nowe postępowania przygotowawcze. Jest to o tyle ważne, że w momencie wszczęcia takiego postępowania, Urząd Skarbowy zyskuje dużo więcej czasu na sprawdzenie, czy nie doszło do nieprawidłowości.
Czytaj też:
Widziałeś taki paragon? Skarbówka mówi, co powinieneś zrobićCzytaj też:
Urząd Skarbowy śledzi nas w mediach społecznościowych. Robi to wyjątkowo często