Maciej Klęczek, dyrektor należącej do Nestlé Polska S.A. fabryki WINIARY w Kaliszu, został uhonorowany nagrodą im. Haliny Krahelskiej za szczególne osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i zdrowia w środowisku pracy. Wyróżnienie przyznaje corocznie Główny Inspektor Pracy. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 27 listopada 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Stefan Niesiołowski, posłanka Julia Pitera, prof. Adam Lityński i wielu innych znakomitych gości. Podczas gali odczytano listy gratulacyjne prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, marszałek Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego.
Nagroda im. Haliny Krahelskiej jest zwieńczeniem wieloletniego zaangażowania Macieja Klęczka w stałą poprawę warunków pracy w fabryce WINIARY oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w zakładzie poprzez restrukturyzację i modernizację obiektów oraz inwestycje w infrastrukturę. Podkreśla też znaczący wpływ Zarządu fabryki na kształtowanie właściwych postaw wśród pracowników poprzez liczne szkolenia czy coroczne obchody Dnia Bezpieczeństwa.
Naszym celem jest tworzenie bezpiecznego i godnego zaufania miejsca pracy. Aby to osiągnąć stale wdrażamy nowe procesy i modyfikujemy systemy już istniejące. Nasze wyniki w tym zakresie opieramy na monitorowaniu rezultatów BHP, czyli analizowaniu środowiska pracy. Zachęcamy też naszych pracowników do aktywnego udziału w programach sprzyjających poprawie warunków BHP i dialogu na ten temat. Wierzymy, że tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy stworzyć bezpieczne miejsce pracy, a otrzymane wyróżnienie potwierdza, że przyjęta przez nas strategia jest skuteczna mówi Maciej Klęczek, dyrektor fabryki WINIARY w Kaliszu.
Zakład Nestlé Polska S.A. oddział w Kaliszu od lat jest nagradzany za dobre praktyki w zakresie wdrażania standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. W 2013 roku zajął I miejsce w konkursie Solidarni, Gospodarni, Bezpieczni w Pracy [1] , a w 2012 został uznany za lidera wśród wielkopolskich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników w konkursie Pracodawca organizator pracy bezpiecznej. Oba rankingi były realizowane przez Państwową Inspekcję Pracy.
Bezpieczeństwo pracy jest jednym z priorytetowych obszarów strategii Tworzenia Wspólnej Wartości Nestlé w Polsce. W związku z tym firma zarządza swoją działalnością biznesową w taki sposób, by podejmowane przez nią inicjatywy uwzględniały zapobieganie wypadkom i służyły ochronie zdrowia pracowników. Na podstawie krajowych i światowych norm z zakresu bezpieczeństwa pracy Nestlé opracowało i wdrożyło dwa programy System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy ( Nestlé Integrated Management System ) oraz wspierający go Program Ciągłego Doskonalenia ( Nestlé Continuous Excellence ). Gwarantują one jednolite podejście do zwiększania bezpieczeństwa we wszystkich działaniach podejmowanych przez Nestlé.
Istotnym wsparciem w prewencji zagrożeń zawodowych i popularyzacji prawa pracy, ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy jest też wdrożona przez fabryki Nestlé w Polsce, w tym zakład kaliski, strategia DOBRO , której rozwinięciem jest hasło: dbaj o bezpieczeństwo, respektuj otoczenie . Powstała ona jako odpowiedź na potrzebę podwyższania jakości życia eliminacji wypadków, dbania o zdrowie i troskę o środowisko naturalne.
Więcej informacji na temat zaangażowania Nestlé Polska S.A. w troskę o bezpieczeństwo w miejscu pracy dostępnych jest w Raporcie Tworzenie Wspólnej Wartości Nestlé w Polsce oraz na www.nestle.pl .
***
Nagroda im. Haliny Krahelskiej jest przyznawana przez Głównego Inspektora Pracy za szczególne zaangażowanie w zakresie: nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy. Jej celem jest wyróżnianie i promowanie osiągnięć w zakresie ochrony pracy i zdrowia w środowisku pracy.
Informacje o Nestlé Polska S.A. Oddział w Kaliszu:
Kaliski zakład WINIARY należący do Nestlé Polska S.A. to jeden z największych w Polsce i Europie producent wyrobów kulinarnych. Fabryka zatrudnia około 900 pracowników, co plasuje ją w gronie największych pracodawców w regionie.
Portfolio WINIARY obejmuje szeroki asortyment wyrobów, w tym: majonezy, zupy, sosy, buliony, dania instant, desery m.in. budynie, galaretki oraz płatki Nesvita, jak również kaszki Nestlé dla dzieci.
Konsumenci od lat doceniają wyroby WINIARY za ich jakość i smak, co znajduje potwierdzenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach przyznawanych firmie. W 2012 roku marka WINIARY została m.in. laureatem prestiżowego tytułu Superbrand. Wyróżnienie to, przyznane marce już po raz czwarty, plasuje ją w gronie najsilniejszych marek na polskim rynku.
Szczegółowe informacje na temat marki WINIARY dostępne są na stronie www.winiary.pl .
[1] Konkurs organizowany w ramach Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy, koordynowanej przez Państwową Inspekcję Pracy pod patronatem Wojewody i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Nestlé Polska S.A.dostarczył: