Wywóz odpadów, usługi finansowe, fryzjerskie, kosmetyczne i lekarskie. To największe wzrosty cen w kategorii usługi. Za wywóz śmieci zapłaciliśmy aż 53,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Podrożały także owoce, pieczywo, ryż, wędliny i mleko. Skąd więc ogólne spadki?
Paliwo i odzież
Po drugiej stronie skali znalazło się głównie paliwo. Ze względu na kryzys na rynku petrochemicznym i gwałtowny spadek cen ropy naftowej, benzyna i olej napędowy potaniały odpowiednio o 24 i 22 proc. Wraz z nimi potaniało także inne paliwo. Gaz LPG był w maju tańszy o ponad jedną czwartą w porównaniu z ceną sprzed roku.
W zeszłym miesiącu tańsze był także odzież, buty, meble i sprzęt AGD. Nieznacznie potaniały także samochody osobowe.
„W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 4,5 proc.), które obniżyły ten wskaźnik o 0,39 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie zdrowia (o 1,6 proc.) oraz żywności (o 0,1 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i 0,03 pkt proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 6,5 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 5,8 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc. i 1,40 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 12,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,2 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 1,29 pkt proc. i 0,21 pkt proc”. – podał GUS.
Czytaj też:
Wielka promocja w Biedronce. Wybrane produkty po złotówce