Rodzina 500+ to jeden z najważniejszych programów pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązanie weszło w życie w 2016 roku, ale od początku 2022 roku weszła w życie ważna zmiana. Powiedziała o niej Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
– Od 1 stycznia wnioski składamy tylko drogą elektroniczną – powiedziała na antenie Programu Polskiego Polskiego Radia. Przypomniała także, że od 1 lutego można składać wnioski na kolejny nabór środków z programu. – Od dziś rusza nabór na nowy okres świadczeniowy od czerwca do maja 2023. Wnioski można składać przez PUE ZUS, system empatia i bankowość elektroniczną – dodała.
500+ tylko przez internet. „Z roku na rok ta proporcja się zmieniała”
Minister Rodziny przyznała, że zmiana formy składania wniosków raczej nie będzie szokiem. Większość rodziców i opiekunów i tak wybierała drogę elektroniczną.
– W poprzednim naborze wniosków nieelektronicznych było mniej niż 20 proc. Z roku na rok ta proporcja się zmieniała na korzyść internetu. Rodziny same wybierały drogę elektroniczną. Obniżenie kosztów obsługi 500+ pomogło m.in. na uruchomienie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – powiedziała Marlena Maląg.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nabiera rozpędu
Polski Ład wprowadził kolejny program pomocowy dla rodziców i opiekunów. Wszyscy, którzy wychowują drugie dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy, mogą się ubiegać o dopłatę z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tys. złotych. Jak powiedziała Marlena Maląg wnioski o pobór świadczenia złożyło już rodzice 417 tys. dzieci. Ministerstwo szacuje, że może być ich łącznie nawet 615 tysięcy.
– Z danych, które mamy wynika, że blisko 90 proc. rodziców chce pobierać 1000 złotych przez rok – dodała.
Czytaj też:
Ostatni dzień składania wniosków o 12 tys. na dziecko. Spóźnialscy mogą stracić część kwoty