Sezon rozliczeń podatkowych rozpoczyna się co roku 15 lutego i trwa do 30 kwietnia. W tym czasie każdy podatnik musi rozliczyć swój podatek dochodowy za poprzedni rok. Można to zrobić przez internet (podatki.gov.pl) lub w urzędzie skarbowym. Warto pamiętać, że podatek dochodowy płacimy do urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Ze względu na ulgi podatkowe, a także inne odliczenia, możemy otrzymać zwrot podatku. Czasami dostajemy na konto nawet kilka tysięcy złotych.
Czytaj też:
Minister finansów o nowelizacji budżetu. Postawił sprawę jasno
Ulgi podatkowe w 2025 roku – co nowego?
W 2025 r. wprowadzone zostaną pewne zmiany w ulgach podatkowych, które warto wziąć pod uwagę przy rozliczeniach. Oto niektóre z najważniejszych nowości:
- Urlop od składek ZUS dla przedsiębiorców
- Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców
- Wyższy limit ulgi z tytułu składek związkowych
-
Modyfikacje w uldze rehabilitacyjnej i prorodzinnej
Ulga na dziecko w 2025 r. – ile można zyskać?
Prawo do ulgi na dziecko mają te osoby, które wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem, sprawują opiekę prawną nad dzieckiem (jeśli dziecko z nimi mieszka) lub pełnią funkcję rodziny zastępczej. Z ulgi można skorzystać zarówno na dzieci małoletnie, jak i pełnoletnie, pod warunkiem, że kontynuują naukę i nie osiągają dochodów powyżej określonego limitu (np. nie prowadzą działalności gospodarczej). Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić odpowiednią część formularza PIT-36 lub PIT-37. Ulga jest rozliczana za każdy miesiąc, w którym dziecko było pod opieką rodzica. W przypadku, gdy oboje rodzice pracują, ulgę mogą podzielić między siebie, według proporcji ustalonej między nimi.
Czytaj też:
Co zrobić, by jeździć za darmo komunikacją miejską? Sprawdziliśmy
W 2025 r. będą przysługiwać następujące ulgi:
Zwrot podatku za 2024 r. – kiedy można się go spodziewać?
Zwrot podatku za 2024 r. rozpocznie się dopiero po złożeniu rocznych deklaracji podatkowych, a termin ich składania upływa z końcem kwietnia 2025. To, kiedy dokładnie otrzymasz zwrot, zależy od szybkości złożenia deklaracji oraz procedur urzędu skarbowego. Pamiętaj, że im wcześniej złożysz rozliczenie, tym szybciej otrzymasz należny zwrot. Skarbówka wypłaci nam pieniądze w terminie maksymalnie 45 dni (jeśli deklaracja była w formie elektronicznej) lub do trzech miesięcy (jeśli deklaracja była w formie drukowanej).