ONZ śledzi ceny najczęściej sprzedawanych grup żywności w raporcie Food Prices Index od 60 lat. Wojna w Ukrainie spowodowała dramatyczny wzrost cen olejów roślinnych, zbóż, mleka i nabiału, mięsa oraz cukru.
Ceny olejów roślinnych wzrosły w marcu 2022 o 23 proc., a zboża 17 proc. Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów obydwu grup produktów. W związku ze zmniejszoną produkcją oleju słonecznikowego z Ukrainy wzrosły alternatywnych olejów roślinnych z innych części świata.
Cena cukru wzrosła o 7 proc. w związku z podwyżką cen ropy naftowej, co przełożyło się na większe zapotrzebowanie trzciny cukrowej do produkcji etanolu w Brazylii, która jest największym producentem cukru na świecie, oraz umocnienia się brazylijskiego reala względem dolara amerykańskiego.
Czytaj też:
Wojna może wywołać falę głodu. Dane ONZ zatrważają
Cena mleka i nabiałów wzrosła o 3 proc. choć ich produkcja nie została znacznie spowolniona przez rosyjską wojnę w Ukrainie. Mleko i nabiały zdrożały w związku ze zmniejszoną produkcją w Europie Zachodniej oraz w Oceanii.
Cena mięsa wzrosła o 5 proc., najbardziej zdrożało mięso wieprzowe, które jest najdroższe od 1995 roku w związku ze spadkiem produkcji w Europie Wschodniej. Spadła także produkcja drobiu w związku z konfliktem w Ukrainie oraz lokalnych ognisk ptasiej grypy.
Przed rosyjską inwazją ceny żywności już były na rekordowych poziomach w związku ze słabymi zbiorami na świecie.
Według analityków z Wielkiej Brytanii ceny żywności mogą skoczyć o 15 proc. do końca roku 2022, a organizacja ONZ ds. żywności i rolnictwa przewiduje, że ceny mogą skoczyć o 20 proc.
Czytaj też:
Światowa Organizacja Handlu bardzo pesymistyczna wobec skutków wojny na Ukrainie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.