Dwa tygodnie temu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 proc. rok do roku. To najwyższy wskaźnik od 1998 roku. Z prognoz ekonomistów wynika jednak, że inflacyjny szczyt dopiero przed nami i nie można wykluczyć, że przywitamy wakacje z inflacją na poziomie 15 proc.
W celu zahamowania inflacji Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy regularnie podnosi stopy procentowe, zaś rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną, obniżając m.in. VAT na żywność i paliwo. Nie doprowadziło to jednak od ograniczenia inflacji.
Dwie trzecie Polaków nie wierzy w rząd
Pracownia SW Research zapytała Polaków, czy w ich ocenie rząd jest w stanie poradzić sobie z wysoką inflacją. Wyniki trudno uznać za optymistyczne dla rządzących. 66,9 proc. ankietowanych udzieliło bowiem odpowiedzi „nie”, a w działania rządu wierzy jedynie 17,5 proc. badanych. Z kolei 15,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
– Częściej w skuteczność rządu w tym zakresie wierzą mężczyźni: 23 proc. wobec 13 proc. kobiet. Wśród kobiet jest więcej opinii negatywnych: 72 proc. przy 61 proc. mężczyzn. Wiara w skuteczność rządu rośnie wraz z wiekiem badanych – z inflacją rząd może sobie poradzić według 18 proc. osób w wieku 35-49 lat oraz 19 proc. w wieku 50 i więcej lat – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.
Przekonanie, że rząd poradzi sobie z inflacją spada wraz ze wzrostem wykształcenia. W rządzących wierzy 24 proc. badanych z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym, 22 proc. z zasadniczym zawodowym, 21 proc. ze średnim i tylko 12 proc. z wyższym. W grupie z najwyższym poziomem wykształcenia jest też najwięcej sceptyków, trzech na czterech badanych z wyższym wykształceniem ocenia negatywnie możliwości rządu (74 proc.).
Najbogatsi najbardziej sceptyczni
– Ze względu na dochód najczęściej pozytywnie możliwości rządu w zakresie walki z wysoką inflacją oceniają osoby osiągające dochód 1001-2000 PLN miesięcznie (26 proc.), a najrzadziej osoby o dochodzie 5000 PLN i wyższym (9 proc.). Odsetek ocen negatywnych rośnie wraz z poziomem dochodu, najwyższe odsetki są wśród osób o dochodzie 3001-5000 PLN oraz 5000 PLN i więcej (72 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości, najczęściej o możliwości rządu w zakresie walki z inflacją są przekonani mieszkańcy wsi (22 proc.) oraz miast 200-499 tys. mieszkańców (20 proc.). Najwięcej negatywnych ocen jest wśród osób z największych miast (500 tys. i więcej mieszkańców) – 72 proc. – mówi Adrian Wróblewski.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24.05-25.05.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Benzyna po 10 złotych za litr? Paweł Borys: To nieprawdopodobne