Pierwsze Mieszkanie to rządowy program wsparcia dla osób, które planują zakup pierwszego lokum. Składać się będzie z dwóch filarów. Pierwszym z nich są dopłaty do kredytu, drugim – specjalne konto oszczędnościowe, które będzie prowadzone przez banki komercyjne. Program ma wystartować 1 lipca 2023 roku.
Pierwsze Mieszkanie. Bezpieczny Kredyt 2%
Program zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii opiera się na dwóch filarach. Pierwszym jest Bezpieczny Kredyt 2%. To system dopłat do pożyczki na zakup mieszkania. Jego uzyskanie obwarowane będzie dwoma warunkami:
·Beneficjentem musi być osoba, która nie ukończyła 45. roku życia
·nie ma ani nie miała do tej pory mieszkania lub domu ani spółdzielczego prawa do wskazanych lokali.
Co z małżonkami? W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i pierwszego mieszkania spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.
Maksymalna kwota pożyczki będzie mogła wynieść 500 tys. złotych (lub 600 tys. zł. w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem). Pieniądze będzie można przeznaczyć na nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym.
W programie nie będzie obowiązywał limit ceny za 1 mkw – jak było w dotychczasowych programach mieszkaniowych.
Jak to działa?
Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
Można będzie łączyć korzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2% z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”.
Pierwsze Mieszkanie. Program Konto Mieszkaniowe
Drugim filarem rządowego programu jest specjalne konto oszczędnościowe, które będzie prowadzone przez banki komercyjne. Będzie mogła je otworzyć osoba, która nie ma i nigdy nie miała domu albo mieszkania (w tym również spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) oraz osoba, „która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 mkw. przy dwójce dzieci, 75 mkw. przy 3 dzieci i 90 mkw. przy 4, bez limitu mkw. przy 5 i większej liczbie dzieci)”.
Na Koncie Mieszkaniowym będzie można oszczędzać od 3 do 10 lat. Osoby, które będą dokonywały systematycznych wpłat (co najmniej 11 rocznie w określonej wysokości), otrzymają dodatkową Premię Mieszkaniową, wypłacaną z budżetu państwa. Po zakończeniu oszczędzania, zebraną na koncie sumę należy wydać w ciągu 5 lat.
Oszczędzone pieniądze wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania lub jako wkład finansowy w inwestycję – na przykład w ramach spółdzielni mieszkaniowej lub partycypacja w SIM, lub TBS. Z
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że program Pierwsze Mieszkanie wystartuje 1 lipca 2023 r.
Czytaj też:
Nie ma chętnych na „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Wiceminister: Mamy pewien problemCzytaj też:
Tanio (podobno) jest teraz. Od 2024 roku ceny mieszkań mają zacząć rosnąć