Dlaczego bank składa w sądzie zawezwanie do próby ugodowej?
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej bank składa w sądzie formalnie w tym celu, aby w obliczu sądu wyciągnąć do klienta rękę i doprowadzić do ugodowego rozwiązania sporu. Że spór istnieje nie ma wątpliwości, skoro adresatami takich pism są ci klienci, którzy bank pozwali i domagają się sądownego stwierdzenia nieważności ich umowy.
Co jednak skłania bank do skorzystania z tak formalnej drogi? Dlaczego nie wyjdzie do klienta z propozycją ugody bezpośrednio?
Ponieważ zawezwanie do próby ugodowej przed sądem daje konkretne prawne korzyści składającemu taki wniosek. Pomaga zapobiec przedawnieniu roszczeń banku.
Jak wiadomo – termin ten dla przedsiębiorcy wynosi trzy lata i w związku z ubiegłorocznymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bardzo prawdopodobne, że sądy liczyć go będą od dnia, w którym bank otrzymał od klienta reklamację albo wezwanie do zapłaty powołujące się na nieważność umowy kredytowej. Jeśli zatem bank nie dotrzyma trzyletniego terminu teoretycznie nawet jego roszczenie o zwrot wypłaconego kapitału mogłoby ulec przedawnieniu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.