Jest przełom w sprawie przyszłości Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD). Działkowcy mieli w tej kwestii obawy w związku z uchwaloną w zeszłym roku nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Nowela wprowadza nowe narzędzie planistyczne dla całej gminy – plan ogólny. To akt prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe, jak i decyzje o warunkach zabudowy. Ma to uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Gminy na uchwalenie planów ogólnych mają czas do 2025 roku.
Plany ogólne gmin zakładają m.in. wprowadzenie tzw. stref planistycznych. Przepisy przewidywały możliwość stworzenia trzynastu rodzajów takich stref, a ogródki działkowe zostały wyszczególnione jedynie w trzech z nich. Dlatego działkowcy obawiali się, że istnieje realne zagrożenie, że wobec znacznej części ROD zapadną decyzje otwierające możliwość ich likwidacji.
– Przepisy otwierają furtkę do tego, aby likwidować ogrody, i to w całej Polsce. Jeżeli w planie ogólnym, który zastąpił studium, będzie założenie, że na terenie ogrodu powstanie zabudowa jednorodzinna, to działkowcy nie będą mogli już nic zrobić – mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" Anna Zaniewska, członkini zarządu ROD Siekierki w Warszawie.
ROD przetrwają? Rząd wysłuchał działkowców
Polski Związek Działkowców zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wygląda na to, że postulaty działkowców zostały uwzględnione. Jak informuje dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna", z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych planów gminy wynika, że plany ogólne nie zagrożą ROD.
Nowelizacja – jak pisze dziennik – polega na zmianie załącznika nr 1. Zgodnie z jego nowym brzmieniem „teren ogrodów działkowych” znajdzie się w profilu podstawowym każdej strefy planistycznej.
– Niezbędne jest podejmowanie działań eliminujących z obowiązujących przepisów pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych oraz weryfikacja stosowania nowych rozwiązań w praktyce. Dodatkowo do ministerstwa trafiają głosy różnych grup społecznych dotyczące postulowanych zmian w profilach funkcjonalnych poszczególnych stref planistycznych planów ogólnych – pisze w uzasadnieniu do rozporządzenia resort rozwoju.
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje ok. 5 tys. ROD, z których korzysta ok. 4 mln osób. Swoisty boom na zakup takich działek nastąpił w okresie pandemii, gdy w obliczu wprowadzanych obostrzeń Polacy chcieli mieć kawałek ziemi, gdzie będą mogli uciec od trudnej codzienności.
Czytaj też:
Czy można przenocować na działce ROD? Przepisy są w tej sprawie jasneCzytaj też:
„Nie mamy z tym nic wspólnego!”. Ministerstwo apeluje do przedsiębiorców