Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu zostały opublikowane 23 listopada w Dzienniku Ustaw i stają się faktem – większość przepisów wejdzie w niewiele ponad miesiąc od ich publikacji, bo już 1 stycznia 2022 roku (z małymi wyjątkami). Wśród głównych zmian, wielokrotnie sygnalizowanych przez rządzących, znalazły się m.in.:
podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, nowy próg podatkowe do zarobków do 120 tys. zł w skali roku, zmiana naliczania składek zdrowotnych.
Polski Ład, flagowy program Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziany w maju 2021 roku, zgodnie z zapowiedziami rządu ma poprawić stan portfeli 18 milionów podatników (głównie za sprawą podwyższenia kwoty wolnej). To tempo prac nad – jak mówi obóz władzy – największą zmianą w podatkach nowoczesnej historii kraju ma też swoje wady: Polski Ład już trzeba było łatać.
Prezydent Andrzej Duda podpisywał podatkowe zmiany 16 listopada, a już wtedy w Sejmie wraz z jedną z ustaw rozpatrywano poprawki do Polskiego Ładu.
Wiele mniejszych zmian Polskiego Ładu
Rząd wielokrotnie opowiadał o wspomnianych wcześniej zmiany w kwocie wolnej czy nowych progach, jednak Polski Ład nie zmienia wyłącznie kwestii związanych z finansami osobistymi. Polski Ład to też Estoński CIT 2.0, ponieważ i to stosunkowo niedawno wprowadzone rozwiązanie czekają modyfikację.
Szykowana jest też specjalna abolicja dla tych, którzy dotychczas zatrudniali „na czarno”, a także szereg zmian dla pracowników. Dotychczas było tak, że to nielegalnie zatrudniony pracownik po wykryciu tego faktu pokrywał nieopłacone składki – teraz zrobi to pracodawca.
Czytaj też:
Zmiany podatkowe przesądzone. Prezydent podpisał Polski Ład