Ważny dzień dla polskich finansów. Po południu poznamy kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która może być ostrzejsza, niż pierwotnie zakładano. Część analityków sugeruje nawet wzrost o 100 punktów bazowych. Wszystko po to, aby zahamować galopującą inflację, która w czerwcu, według szybkiego szacunku GUS wyniosła już 15,6 proc.
Polska czeka na środki z KPO
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapewnia, że mimo trudnej sytuacji, które jak podkreśliła, jest zjawiskiem globalnym, polskie finanse publiczne są bezpieczne. Odniosła się także do środków z Krajowego Planu Odbudowy, które nadal nie trafiły do Polski.
– Prognozy, które robiliśmy w kwietniu, na podstawie których przekazujemy KE informacje o stanie naszego budżetu, były tworzone bez uwzględnienia środków z KPO. Budżet na 2022 przygotowany jest tak, aby spiął się nawet bez KPO. Oczywiście te środki są bardzo potrzebne, bo to dodatkowe pieniądze na inwestycje, a to napędza wzrost gospodarczy – powiedziała minister finansów na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Waloryzacja 500+
Szefowa resortu finansów została zapytana także o pojawiające się co chwilę informacje o możliwych waloryzacjach kilku programów socjalnych z flagowym 500+ na czele.
– W przestrzeni publicznej pojawiają się faktycznie takie tematy i są podgrzewane, ale my tych kwestii w budżecie nie przewidujemy. Cały czas trwa dyskusja na temat podwyżek dla budżetówki. Jako minister finansów powiem, że każdą złotówkę musimy oglądać pięcio- lub sześciokrotnie. Jeśli będzie taka decyzja rządu, to postaramy się ją spełnić, ale musimy pamiętać, że teraz mamy bardzo wysokie wydatki na obronność – powiedziała minister finansów.
Trzeciego progu podatkowego nie będzie
Jak bumerang wraca także temat podatku dla najbogatszych. W ramach Polskiego Ładu wprowadzono zmiany, ale dotyczyły one stopy wolnej od podatku i pierwszego progu. O trzecim progu jednak nie ma mowy.
– Nie rozważamy wprowadzenia trzeciego progu podatkowego. Ważne byłoby, aby rozwiązania dla najbogatszych, były powszechne. Jest już tak zwana danina solidarnościowa dla osób zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. To 4 proc. podatku. W tym roku, do maja wpłynęło już 2,5 mld złotych do budżetu – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.
Czytaj też:
e-faktura w Polsce od 2024 r. Jest zgoda UE