Według danych resortu, odnotowano spadek stopy bezrobocia w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,4 pkt proc. We wrześniu 2016 roku dotkniętych bezrobociem było 8,3 proc. obywateli.
Najwięcej zatrudnionych jest w województwie wielkopolskim (bez pracy pozostaje 4,1 proc. mieszkańców), a z największym problemem boryka się województwo warmińsko-mazurskie ze stopą bezrobocia wynoszącą 11,9 proc. Największy spadek bezrobocia odnotowały województwa lubelskie, lubuskie, małopolskie i świętokrzyskie: bezrobocie spadło w nich o około 2,5 proc. Jak tłumaczy ministerstwo, powołując się na informacje z urzędów pracy, spadek bezrobocia we wrześniu wynika z wyrejestrowań z powodu kontynuacji prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacji bezrobotnych.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, o 10,8 pkt. proc. wzrosła liczba miejsc pracy, co oznacza, że pojawiło się 15 tys. ofert więcej niż we wrześniu 2016 roku. Największy wzrost nowych miejsc pracy odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim (1,2 tys. ofert więcej) oraz opolskim (0,7 tys. ofert więcej).