Polacy radzą sobie nadal całkiem dobrze pod względem stabilności finansowej, co wynika z raportu „Polaków portfel własny: czas zmian” Santander Consumer Banku. Co drugi z nas uważa swoją sytuację finansową za dobrą, a ponad 40 proc. za średnią.
Z badania wynika, że najmniej powodów do narzekań mają osoby pobierające świadczenie 500+ na jedno lub więcej dzieci. Prawie połowa badanych zaliczających się do tego grona oceniła stan swojego portfela jako zadowalający.
Subiektywna ocena kondycji własnego portfela jest jednak bardziej negatywna niż jeszcze wiosną tego roku. Wzrosła liczba osób, które oceniają ją zdecydowanie źle, przy równoczesnym spadku deklaracji bardzo pozytywnych. Problemy finansowe po pół roku pandemii odczuwa co szósty Polak.
Dane z badań opinii pokazują, że przed pandemią koronawirusa z optymizmem podchodziliśmy do swoich perspektyw finansowych. Pod koniec 2019 roku ponad 70 proc. Polaków była zadowolona ze swojej sytuacji materialnej. Obecnie twierdzi tak ponad 40 proc. badanych. Podobny odsetek uważa stan swoich finansów za średni (42,1 proc.). Na odpowiedzi „raczej zła” i „bardzo zła” wskazał łącznie co szósty badany (15, 2 proc.).
Beneficjenci 500+ najbardziej zadowoleni
Badanie pokazuje, że najmniej powodów do narzekań na stan swoich finansów mają ankietowani, którzy otrzymują świadczenie 500+. Ponad 51 proc. rodziców pobierających je na jedno dziecko i 57 proc. na dwoje lub więcej ocenia swoją sytuację „bardzo dobrze” lub „raczej dobrze”. Zadowoleni są też badani z wykształceniem wyższym (63 proc.) oraz prawie połowa mężczyzn (48 proc.). Co ciekawe, ze wszystkich grup wiekowych najlepiej wydają się radzić sobie osoby w przedziale 18-29 lat. Ponad 64 proc. z nich nie narzeka na stan swoich portfeli.
Seniorzy w opałach
Na złą sytuację materialną nadal najczęściej narzekają seniorzy. Obecnie jest to połowa osób powyżej 60 roku życia. Niezadowolenie najstarszych wzrosło o prawie 11 proc. w porównaniu z sytuacją z maja, gdzie 39,1 proc. z nich określiło stan swoich finansów jako „zły” lub „raczej zły”. Gorzej radzi sobie też co trzecia osoba z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (27 proc.).
Pomoc finansowa, zgodnie ze wskazaniami ankietowanych, przydałaby się też niemal co piątemu Polakowi, który nie otrzymuje świadczenia 500+ (19 proc.) oraz większej liczbie kobiet niż mężczyzn (17 proc. w porównaniu do 13 proc.).
Czytaj też:
Emilewicz: Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi