Jeden z wielkich pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej ma zostać wygaszony pod koniec września. Firma tłumaczy, że wpływ na decyzję miały m.in. spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie, rosnący import spoza Unii Europejskiej, wzrost cen gazu i energii, a także koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. Przerwa w pracy ma być tymczasowa.
Związkowcy biją na alarm
Związkowcy z „Solidarności” są zaniepokojeni decyzją ArcelorMittal i obawiają się, że może się powtórzyć sytuacja z Krakowa, gdzie w 2020 roku również wyłączono piec.
– Tam również była mowa o czasowym wyłączeniu wielkiego pieca, a w ostatniej chwili, gdy miał on zostać ponownie uruchomiony, zapadła decyzja o trwałym wygaszeniu i likwidacji części surowcowej. Nasze zaufanie do zarządu jest bardzo ograniczone – poinformował Lech Majchrzak, przewodniczący „Solidarności” w oddziale ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
Zarząd uspokaja
Zarząd ArcelorMittal uspokaja i zapewnia, że decyzja o wyłączeniu pieca jest tymczasowa. Firma nie zamierza redukować zatrudnienia.
– Zarząd Przedstawił również wstępnie przyjęte rozwiązania na czas postoju. W pierwszej kolejności zlikwidowana ma zostać praca w godzinach nadliczbowych. Pracownicy mają wykorzystywać zaległe urlopy. W czasie postoju realizowane będą szkolenia. Ostatnim instrumentem będzie wprowadzenie tzw. przestoju produkcyjnego, czyli wysłanie pracowników na postojowe – poinformował Majchrzak.
Pogotowie strajkowe
W środę związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ogłosili pogotowie strajkowe. Domagają się od rządu wprowadzenia rozwiązań systemowych, które pozwolą zredukować ceny energii o 50 proc.
Czytaj też:
Anna Moskwa dla „Wprost”: Nikt nie powiedział, że węgiel będzie za darmo