„Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8 proc. (wobec wzrostu o 0,7 proc. w październiku 2022 r.). W porównaniu z wrześniem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 3,2 proc. W okresie styczeń-październik 2023 r. sprzedaż zmalała r/r o2,6 proc. (w 2022 r. wzrost o 6,0 proc.)” – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Kupujemy więcej paliwa
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była o 2,1 proc. wyższa w porównaniu z wrześniem. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w październiku była wyższa niż przed rokiem o 4,8 proc. i wzrosła o 3,5 proc. w ujęciu miesięcznym.
„W październiku 2023 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. spośród prezentowanych grup odnotowały podmioty sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 16,7 proc. wobec spadku o 20,5 proc. przed rokiem). Wzrost sprzedaży zaobserwowano również w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 12,3 proc.) oraz farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 2,3 proc.). Znaczny spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki z grup: 'prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach' (o 11,1 proc.), 'meble, rtv, agd' (o 10,9 proc.), 'pozostałe' (o 8,8 proc.). Przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobamitytoniowymi wykazały spadek o 0,8 proc”. – czytamy dalej.
Wskaźnik koniunktury
Według najnowszych danych GUSc wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo – NSA) wyniósł minus 12,1 w listopadzie 2023 r. wobec minus 12,9 w październiku.
„W listopadzie br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym lub wyższym od prezentowanego w październiku br. W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA3) kształtuje się na poziomie minus 12,1 (przed miesiącem minus 12,9)” – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
Wielcy chcą być jeszcze więksi. Exxon i Chevron zapowiedziały przejęcia za miliardyCzytaj też:
Europejczycy kupują coraz więcej aut. Rynek goni czas sprzed pandemii