Senat może zająć się rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym na posiedzeniu rozpoczynającym się 30 marca, o ile projekt zostanie przyjęty przez Sejm na posiedzeniu w dniach 24-25 marca - wynika z projektu porządku obrad posiedzenia Senatu.
W Sejmie drugie czytanie projektu zaplanowano na czwartek 24 marca, a głosowanie na 25 marca. Zgodnie z zamieszczonym na stronach Senatu harmonogramem, posiedzenie izby wyższej parlamentu ma odbyć się w dniach 30-31 marca. Pierwszym punktem harmonogramu jest stanowisko Senatu w sprawie planowanych zmian w OFE. W tym tygodniu Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych.
W ubiegły wtorek rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, zgodnie z którym składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, trafią na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji.
zew, PAP