Dziennikarz gospodarczej gazety "Financial Times Deutschland" Nils Kreimeier komentując raport zauważył, że "nasuwa się wrażenie, iż rozwój gospodarczy Polski od lat 90-tych do czasów obecnych w dużym stopniu nie został dostrzeżony przez mieszkańców Niemców". Dziennikarz wskazał, że jedynie co czwarty Niemiec uważa Polskę za najważniejszego partnera handlowego RFN. Wielu Niemców ocenia natomiast, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest zła, a nawet że Polska nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki rynkowej. - Prawdopodobnie gdybym gdzieś na zachodzie Niemiec zapowiedział, że zamierzam udać się na dłużej do Polski, usłyszałbym, iż jestem prawdziwym łowcą przygód - dodał Kreimeier. Badania pokazały, że jedynie 4 proc. Niemców wyobraża sobie, iż mogłoby żyć i pracować w Polsce. Z drugiej zaś strony 43 Polaków wyobraża sobie życie i pracę w RFN.
Ekspert Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann podkreślił, że w całości wyniki badań Instytutu Demoskopii Allensbach są bardzo pozytywne, o czym świadczy m.in. to, że Polska jest jedynym krajem, dla którego sympatia w Niemczech wzrasta w ostatnich latach. Ochmann wskazał też, że poziom wymiany handlowej między Polską a Niemcami wzrósł czterokrotnie w ciągu minionej dekady - z 17 mld euro do ok. 60 mld euro i jest obecnie o kilka miliardów euro wyższy niż wartość handlu między Niemcami a Rosją. - Do opinii publicznej te dane docierają jednak z dużym opóźnieniem - przyznał.
Autorzy raportu z badań wskazują, że w ostatnich 20 latach stosunki polsko-niemieckie znacznie się polepszyły. - "Mimo wszelkich różnic poglądów na szczeblu politycznym i mimo ogromnego ciężaru historii oba kraje i ich mieszkańcy znacznie zbliżyli się do siebie" - piszą. 48 proc. Niemców dobrze ocenia stosunki polsko-niemieckie, 19 proc. uważa, że relacje te nie są zbyt dobre, a 33 proc. nie ma zdania w tej sprawie. W przypadku Polaków 50 proc. dobrze ocenia relacje z Niemcami, 24 proc. niezbyt dobrze, a 26 proc. nie ma w tej sprawie opinii. Zarówno Niemcy, jak i Polacy opisują wzajemne relacje między sobą jako przeważnie normalne. Takiego zdania jest 70 proc. Polaków i 43 proc. Niemców. Dla 39 proc. Niemców relacje polsko-niemieckie mają specyficzne znaczenie. Jednocześnie 58 proc. mieszkańców RFN nie dostrzega już szczególnej odpowiedzialności wobec Polski, wynikającej z wydarzeń II wojny światowej. Z kolei 54 proc. Polaków jest przekonanych, że Niemcy do dziś mają szczególne zobowiązania wobec Polski, które wynikają ze zbrodni niemieckich popełnionych podczas wojny.
PAP, arb