Kacper Świsłowski: System podatkowy w Polsce przedsiębiorcom nie pomaga. Tutaj się chyba zgodzimy?
Jeremi Mordasewicz: Nie ustawiałbym kwestii w ten sposób – czy system pomaga, czy przeszkadza. System podatkowy ma służyć ściągnięciu pieniędzy dla finansowania wydatków publicznych. Powinien być efektywny. Zbierać pieniądze przy stosunkowo niskich kosztach. Powinien być również neutralny. Obciążać wszystkie podmioty będące w tej samej sytuacji na tych samych zasadach.
Może w takim razie jest bezsensowny?
Koszty poboru podatków to nie tylko koszty funkcjonowania służb podatkowych, ale również, a nawet przede wszystkim, koszty wypełniana obowiązków podatkowych przez podatników. Decydująca jest liczba procedur, konieczność kontaktu z urzędem, cała biurokracja związana z ewidencjonowaniem dochodów i rozliczaniem podatków. Oprócz tego polityka podatkowa powinna skłaniać nas do racjonalnych działań, korzystnych zarówno dla nas indywidualnie, jak i dla społeczności. Polską politykę podatkową trudno byłoby mi za taką uznać.
To znaczy?
Panuje zgoda, że lepiej jest opodatkowywać konsumpcję niż dochód z pracy i inwestycji. Podatki nie mogą osłabiać motywacji do pracy, oszczędzania i inwestowania, bo od tego zależy wzrost gospodarczy. Tymczasem w Polsce podatek od nieruchomości w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest 30 razy wyższy niż w przypadku budynków mieszkaniowych. Nie powinno się pobierać podatku dochodowego od osób, którym ledwo wystarcza na życie, bo staną się klientami pomocy społecznej.
Czyli osoby z najniższymi dochodami powinny być zwolnione z odprowadzania podatku?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.