Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Obywatele muszą wiedzieć o nowych zasadach korzystania ze sklepów, urzędów pocztowych, bazarów i drogerii. Nowe zasady wchodzą w życie od 1 kwietnia.
Ograniczenia w sklepach
W sklepach wprowadzone zostaje ograniczenie trzech osób na jedną kasę. Jeśli sklepie znajduje się więcej kas, to należy to skalować. Np. w wypadku sklepów z pięcioma kasami, jednocześnie w sklepie może przebywać 15 osób. Obowiązują nadal zalecenia dotyczące zachowania odległości dwóch metrów między osobami stojącymi w kolejkach.
W lokalach pocztowych ograniczenie jest jeszcze bardziej rygorystyczne. Tam, jednocześnie mogą przebywać tylko dwie osoby na jedno okienko.
Wprowadzono także obowiązek dezynfekcji wszystkich przedmiotów, z którymi stykają się klienci w sklepach. Po każdej obsłużonej osobie sprzedawcy będą musieli dokładnie odkazić np. terminal do płatności kartą, czy kasy samoobsługowe. Sklepy spożywcze będą miały obowiązek korzystania z jednorazowych rękawiczek. Chodzi również o klientów, którzy będą przebywać w sklepie.
Rząd wprowadza także ułatwienie dla seniorów. Osoby starsze będą mogły korzystać ze sklepów w godzinach od 10 do 12 bez ryzyka spotkania osób młodszych. W tych godzinach ze sklepów, aptek i drogerii będą mogli korzystać wyłącznie seniorzy. Ograniczenie to ma za zadanie chronić osoby starsze, które są najbardziej narażone na ciężkie stadium choroby.
Podobne ograniczenia dotyczą także straganów na targowiskach i bazarach. Przy jednym stanowisku będą mogły przebywać wyłącznie trzy osoby.
Hotele i hostele
Zamknięte hotele, hostele i inne miejsca noclegowe poza takimi, w których czasowo przebywają np. pracownicy budowlani.
Sklepy budowlane
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast wszystkie inne sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Czytaj też:
NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje z wtorku 31 marca