„Piłeś? Nie jedź” – ta znana zasada często jest przestrzegana przez użytkowników pojazdów mechanicznych „na ślepo”. Kierowca po udanej imprezie budzi się rano i czuje się dobrze, ale to nie znaczy, że w jego ciele nie ma już alkoholu. Taka osoba pewna swojej trzeźwości wsiada „za kółko”, a podczas ewentualnej kontroli policji zderza się z przykrą prawdą i niewygodnym wynikiem, wskazującym na bycie pod wpływem procentów.
Jakie kary czekają nas za jazdę pod wpływem alkoholu?
Warto zacząć od tego, że karę można otrzymać za „stan po spożyciu alkoholu” i za „stan nietrzeźwości”. Pierwszy z nich obowiązuje od 0,2 promila do 05, promila, a drugi powyżej 0,5 promila.
Bardzo dotkliwym rozwiązaniem w kwestii kary dla osoby kierującej pojazdem mechanicznym jest długoterminowy zakaz wykonywania tej czynności. Częstym środkiem karnym w takich przypadkach jest dokładnie trzyletni okres odebrania prawa jazdy, ale czas obowiązywania wyroku zależny jest od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Inną formą kary, nierzadko łączoną z poprzednią, jest wysoka grzywna. Ewentualnie można zostać umieszczonym w Krajowym Rejestrze Karnym, który poważnie komplikuje, bądź uniemożliwia pracę w pewnych zawodach.
Alkomat może pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji
Zainwestowanie w prywatny alkomat może wyeliminować ewentualne nieprzyjemne sytuacje związane z nieuświadomioną jazdą pod wpływem alkoholu. Już alkomat BACSCAN F-45 Elektrochemiczny w bardzo przystępnej cenie może uratować cię od poważnych konsekwencji prawnych. Na rynku dostępne są także bardzo zaawansowane modele, jak ALCOLIFE F10 LITE, którego wyniki, dzięki dużej precyzji mogą służyć jako dowód w ewentualnych sprawach sądowych.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem i zawiera linki kierujące do aktualnej oferty. Klikając je, wspierasz nasz rozwój.
Czytaj też:
Nowy rok, nowy komputer. Sprawdź ciekawe oferty laptopów dla każdego