-
Telenowela ws. KPO winą KE? Minister komentuje
Chciałbym, aby wniosek o wypłatę środków z KPO był jak najbardziej doprecyzowany, by zawierał zapisy dotyczące zarówno ustawy wiatrakowej jak i ustawy o sądownictwie - powiedział w rozmowie z radiową Trójką Grzegorz Puda, minister...
Finanse i inwestycje -
Prof. Noga dla Wprost.pl: Nie widzę przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Jestem przeciwny planowaniu w tej chwili obniżki stóp procentowych pod koniec tego roku - mówi w rozmowie z Wprost.pl prof. Marian Noga, były członek RPP. Ekonomista zdradza nam w którym momencie pojawi się przestrzeń do obniżki stóp.
GospodarkaRadosław Święcki
-
Rekordy na giełdzie w Wielkiej Brytanii. Rynki reagują na słowa szefa Fed
Poruszenie na rynkach akcji trwa. Wall Street reaguje na wypowiedzi szefa Fed o dalszej konieczności zacieśniania polityki pieniężnej. Ciekawie jest też w Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie padł rekord.
GiełdaWaluty -
Blisko 350 mld zł dla Polski. Puda: Historycznie wysoki budżet i duży sukces negocjacyjny
Najwyższy budżet z polityki spójności spośród państw UE, który wyniesie blisko 350 miliardów złotych. W Warszawie zainaugurowana zostanie 8 lutego trzecia perspektywa finansowa dla Polski. O szczegółach rozmawialiśmy z ministrem funduszy...
Gospodarka -
Rynek pracy zaskoczył, ale stopy procentowe nadal pójdą w górę. Fed ma dylemat
Dane z rynku pracy w USA zaskoczyły większość ekspertów. Tak dobre informacji nie wpłyną jednak na decyzję w sprawie stóp procentowych. Fed już zapowiada, że wzrostu mogą być wyższe, od zapowiadanych.
Gospodarka -
Daszyńska-Muzyczka: Nie ma powrotu do business as usual. Już nic nie będzie takie, jak było
Pandemia, a zaraz po niej nieusprawiedliwiona agresja Rosji na Ukrainę, to problemy nie tylko społeczne, ale także ogromne wyzwania gospodarcze. O lekcjach płynących z obu wydarzeń i narzędziach, które pozwalają przez nie przejść,...
Finanse i inwestycjeMarcin Haber
-
Dezinflacja w USA. Fed wyjaśnia
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w...
GospodarkaFinanse i inwestycje -
Semeniuk-Patkowska: Może dochodzić do odchyleń ze strony KE
Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie realizacji kamieni milowych może dochodzić do różnych odchyleń ze strony Komisji Europejskiej, ale nie robiąc nic zamykamy furtkę do jakichkolwiek rozmów - powiedziała w Polskim Radiu wiceminister...
Finanse i inwestycje -
Zapomnisz złożyć nowy wniosek o 500 plus? Wiceminister wyjaśnia co się wydarzy
Jeżeli złożymy wniosek o 500 plus od 1 lutego do końca kwietnia, to mamy gwarancję ciągłości wypłaty świadczenia. Jeżeli złożymy wniosek później, to ten okres wypłaty się przesuwa - powiedział w Polskim Radiu Stanisław Szwed,...
PracaTwój portfel -
Będzie unijne wsparcie dla rolników w związku z ukraińskim zbożem? Ważna deklaracja Kowalczyka
W imieniu krajów graniczących z Ukrainą postawiłem wniosek, aby Komisja Europejska zajęła się problemem ukraińskiego zboża - powiedział w rozmowie z Radiem Wnet Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa. Propozycje dotyczące...
Rolnictwo -
Tydzień ważnych danych z gospodarek i decyzji banków centralnych
Decyzje Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego już w tym tygodniu. Przed nimi poznamy jednak dużo kluczowych danych z poszczególnych gospodarek.
Finanse i inwestycjeGiełda -
Katastrofa demograficzna. „Nadziei na to, że Polska będzie czterdziestomilionowym krajem raczej nie ma
Postępujący kryzys demograficzny będzie trudny do zatrzymania, ale są sposoby, aby go złagodzić. O pomysły na ratowanie sytuacji pytana była demografka i była wiceminister pracy prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Twój portfelGospodarka -
Światowa gospodarka zaskakuje. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienia prognozy
Kryzys wywołany szantażem energetycznym Kremla, inwazją na Ukrainę i związaną obydwoma czynnikami globalną wysoką inflacją, nie jest taki zły, jak się jeszcze niedawno wydawało. Międzynarodowy Fundusz Walutowy koryguje prognozy.
Gospodarka -
Na giełdach nerwowo. Dobre informacje płyną rynku gazu ziemnego
Amerykański gaz ziemny nie był tak tani od kwietnia 2021 roku. Tanieje także ropa naftowa. Dużo gorsze informacje płyną ze światowych parkietów. Największe spadki odnotowano dziś w Azji.
GiełdaWaluty -
Dzisiejszych 40-latków czekają głodowe emerytury? Przygnębiające wyliczenia członkini RPP
Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. osób urodzonych w 1980 roku i później, będzie otrzymywało emeryturę minimalną i do 2040 roku będzie nas to kosztowało 4,5 proc. PKB - wyliczała w RMF FM prof. Joanna Tyrowicz, członkini RPP.
Praca -
Belka: Inflacja w Polsce nie spadnie. „Polska gospodarka staje się coraz mniej konkurencyjna”
Inflacja w USA i strefie euro zacznie niebawem spadać do poziomu 3-3,5 proc. Polska i Węgry będą jednak doświadczać drożyzny znacznie dłużej – uważa były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.
Gospodarka -
Europejskie giełdy z rekordami, a Bitcoin pozostaje mocny
Na giełdach w Grecji, Hiszpanii i Litwie rekordowy poranek. Tak dobrych notowań nie było tam od roku. Kurs Bitcoina znów przebił 23 tysiące dolarów.
GiełdaWaluty -
Bitcoin wrócił do żywych. Znów widać mechanizm, który miał nie dotyczyć kryptowalut
Kryptowaluty miały być zdecentralizowanym środkiem płatności, który nie będzie podatny na zmiany na klasycznych rynkach finansowych. Zachowanie Bitcoina pokazuje jednak, że teoria rozminęła się z rzeczywistością.
Waluty -
Soboń o ustawie wiatrakowej: To wciąż jest dobry projekt. Będziemy bili kolejne rekordy
Zgłoszona w ostatniej chwili przez Marka Suskiego poprawka do ustawy wiatrakowej jest 27 stycznia politycznym tematem numer jeden. Do nowelizacji, która jest jednym z kamieni milowych KPO, odniósł się wiceminister finansów Artur Soboń.
Energetyka -
Kluczowe dane z USA mogą ożywić rynek. Dolar jednak się osłabia
Rynek czeka na dane dotyczące PKB w Stanach Zjednoczonych. Po nastrojach inwestorów widać, że rośnie obawa o zbliżającą się recesję.
GiełdaGospodarka -
Budowa CPK coraz bliżej. Horała zdradza termin podpisania umowy z inwestorem
Budowa megalotniska pod Baranowem rozpocznie się w tym roku. Trwają ostatnie przymiarki do wyboru prywatnego inwestora Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Finanse i inwestycjeFirmy i rynki