Zespół naukowy z Korei Południowej opracował nowy typ tzw. miękkiego robota. Maszyna potrafi działać jak zwykłe urządzenie tego typu, ale po wykonaniu zadania zniknie praktycznie nie pozostawiając po sobie śladu. System ma być przeznaczony dla wojska i wywiadu.
Wojskowy robot z Korei ulega dezintegracji – zostaje po nim kałuża
Azjatyccy badacze mieli spędzić dwa lata na opracowaniu miękkiego robota – bardzo małej maszyny, potrafiącej naśladować naturalne ruchy i zachowania organizmów żywych, samodzielnie się poruszać, a nawet w ograniczony sposób leczyć swoją „tkankę”.
To jeszcze nic nowego, bo kluczowy jest też materiał, z jakiego powstało nietypowe urządzenie. Materiał na bazie silikonu jest mocny, by umożliwić robotowi poruszanie się i spełnianie różnorodnych zadań. Gdy przestaje być potrzebny, operator może uruchomić specjalny protokół dezintegracji, który prawie całkowicie rozpuszcza robota. Pozostaje po nim jedynie niewielka kałuża oleistej substancji.
Mechanizm samozniszczenia jest niezwykle interesujący. Specjalny materiał, z którego zbudowany jest robot, jest odporny na działanie ciepła, kwasów i innych chemikaliów. Jednocześnie jest szczególnie wrażliwy na światło UV.
Gdy zajdzie potrzeba pozbycia się maszyny, pilot uruchamia więc diody LED umieszczone wewnątrz maszyny. Naświetlenie powoduje rozpad materiału, który pod wpływem dalszego nagrzewania zmienia się w ciecz. Cały proces ma zajmować około dwóch godzin.
Rozpuszczalny robot idealny dla wojska i wywiadu
Intrygująca umiejętność robota w założeniu może być wykorzystywana w wielu misjach, które wymagają nadzwyczajnej dyskrecji. Zdolność samozniszczenia służyć ma przede wszystkim do zacierania śladów po ściśle tajnych operacjach, gdzie odzyskanie urządzenia nie jest możliwe lub technologia robota absolutnie nie może wpaść w niepowołane ręce.
Naukowcy podają tu przykładu użycia rozpuszczalnego robota w misjach wojskowych – m.in. zwiadu na terytorium wroga, nadzorowania zachowania celów, zbierania poufnych informacji czy innych zadań wywiadowczych.
Czytaj też:
Koreański sprzęt wojskowy będzie produkowany w Polsce. Mariusz Błaszczak ogłosił drugą fazęCzytaj też:
Pierwszy taki lot w historii. Wojsko USA przetestowało bojowego drona AI