Niedziele handlowe są dniami długo wyczekiwanymi. Z powodu obwiązywania zakazu handlu z roku na rok mamy coraz mniej okazji do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. W 2021 roku odbędzie się tylko 7 niedziel handlowych, a na najbliższą z nich przyjdzie nam zaczekać aż do grudnia.
Niedziele handlowe 2021 – kalendarz:
- 31 stycznia 2021 r.,
- 28 marca 2021 r.,
- 25 kwietnia 2021 r.,
- 27 czerwca 2021 r.,
- 29 sierpnia 2021 r.,
- 12 grudnia 2021 r.,
- 19 grudnia 2021 r.
Niedziele handlowe październik 2021. Sklepy otwarte 24 października
Brak niedziel handlowych w ostatnich miesiącach nie był tak dotkliwy, jak jeszcze przed rokiem. Wszystko za sprawą sieci marketów, które zaczęły na dużą skalę obchodzić zakaz handlu i otwierały się jako placówki pocztowe. Na taki zabieg jako jdna z pierwszych zdecydowała się Biedronka, a w kolejnych tygodniach w jej ślad poszły m.in. Lidl, Carrefour, Kaufland i Auchan. Rząd postanowił powiedzieć dość.
W czwartek 14 października Sejm pochylił się nad poprawkami dotyczącymi zakazu handlu zaproponowanymi przez Senat. Posłowie zdecydowali, że status placówki pocztowej będą mogły mieć tylko te miejsca handlu, w których minimum 40 proc. przychodu pochodzi z usług pocztowych. Równocześnie niższa izba parlamentu nie zgodziła się, aby w niedzielę mogły być otwarte sklepy, w których pracować będą uczniowie i studenci do 26. roku życia, emeryci lub bezrobotni. Ustawę we wtorek 19 października podpisał prezydent Andrzej Duda.
Ustawa wejdzie w życie w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jeszcze do końca stycznia wszystkie sklepy, które posiadają status placówki pocztowej, będą mogły być otwarte w każdą niedzielę. Od 1 lutego 2022 roku będzie to już niemożliwe. Wówczas w każdą niedzielę otwarte będą mogły być:
-
sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel lub ktoś z jego bliskiej rodziny
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express
- markety na dworcach PKP
- kwiaciarnie
- apteki
- placówki pocztowe, w których usługi pocztowe stanowią minimum 40 proc. dochodu