Odkąd w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, z roku na rok mamy coraz mniej okazji do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. Jeszcze nie tak dawno temu niedziela handlowa przypadała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
W 2021 roku będzie miało miejsce 7 niedziel handlowych. 5 z nich jest już za nami, a najbliższa przypada dopiero w grudniu. Oznacza to, że w niedzielę poprzedzającą Wszystkich Świętych otwarte będą tylko nieliczne sklepy.
Niedziele handlowe 2021 – kalendarz:
- 31 stycznia 2021 r.,
- 28 marca 2021 r.,
- 25 kwietnia 2021 r.,
- 27 czerwca 2021 r.,
- 29 sierpnia 2021 r.,
- 12 grudnia 2021 r.,
- 19 grudnia 2021 r.
Niedziele handlowe październik 2021. Przed 1 listopada Biedronka będzie zamknięta
W ostatnich miesiącach zakaz handlu w niedziele nie był tak uciążliwy, ze względu na markety, które wykorzystały lukę prawną i otworzyły część swoich placówek w niedziele niehandlowe. Mogło do tego dojść dzięki nawiązaniu współpracy z dostawcami usług pocztowych i uzyskaniu przez markety statusu placówek pocztowych.
Jedną z pierwszych sieci, która otworzyła swoje sklepy w każdą niedzielę, była Biedronka. Jednak w niedzielę poprzedzającą Wszystkich Świętych nie zrobimy w niej zakupów. W oświadczeniu wydanym przez Biedronkę można przeczytać, że ze względu na dobro pracowników i w poszanowaniu dla uroczystości Wszystkich Świętych, sieć zamknie wszystkie swoje markety, w tym również te posiadające status placówki pocztowej, w niedzielę 31 października.
Na podobny krok nie zdecydował się Lidl. Markety mające status placówki pocztowej będą otwarte w niedzielę 31 października, ale pracownicy będą mogli liczyć na specjalny dodatek. Każdy, kto będzie pracował w niedzielę poprzedzającą Wszystkich Świętych, otrzyma 100 zł brutto na kartę Lidla.
Niedziele handlowe wrócą do łask? Zmiany w prawie od lutego
W lutym wejdzie w życie ustawa, która jeszcze bardziej zaostrzy przepisy zakazu handlu. Politycy postanowili walczyć z sieciami, które wykorzystały lukę prawną i otworzyły swoje sklepy w każdą niedzielę.
Od lutego uzyskanie statusu placówki pocztowej nie będzie już takie proste, jak teraz. Żeby sklep mógł być otwarty w każdą niedzielę, będzie musiał wykazać, że minimum 40 proc. jego przychodów pochodzi z usług pocztowych. Ta granica będzie nieosiągalna dla marketów.Czytaj też:
Niedziele handlowe wrócą do łask? Lidl i Biedronka o zmianie w zakazie handlu
Ze względu na zmianę przepisów od lutego najprawdopodobniej w każdą niedzielę otwarte będą tylko placówki nieobjęte zakazem handlu:
-
sklepy osiedlowe, w których klientów obsłuży właściciel lub ktoś z jego bliskiej rodziny
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express
- markety na dworcach PKP
- kwiaciarnie
- apteki
- placówki pocztowe, w których minimum 40 proc. przychodu pochodzi z usług pocztowych