Odkąd w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, niedziele handlowe są rzadkością. W 2022 roku nie będzie inaczej. Zgodnie z kalendarzem będziemy mieli tylko 7 okazji do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia.
Lista niedziel handlowych w 2022 roku:
- 30 stycznia
- 10 kwietnia
- 24 kwietnia
- 26 czerwca
- 28 sierpnia
- 11 grudnia
- 18 grudnia
Niedziele handlowe 2022. Sklepy otwarte 2 stycznia
Zgodnie z kalendarzem, w styczniu czeka nas jedna niedziela handlowa i nie przypada ona 2 stycznia. Oznacza to, że dziś nie uda nam się zrobić zakupów w większości sklepów z powodu obowiązującego zakazu handlu.
Zakaz handlu nie oznacza jednak, że nie uda nam się dziś zrobić zakupów. Otwartych będzie wiele marketów, które od kilku miesięcy skutecznie omijają zakaz handlu. Robią to dzięki nawiązaniu współpracy z dostawcami usług pocztowych. Uruchamiając możliwość nadawania i odbierania paczek, markety stały się placówkami pocztowymi, które mogą być otwarte w każdą niedzielę.
Oprócz marketów sklepy otwarte w każdą niedzielę to również:
-
sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express, Żabka
- kwiaciarnie
- apteki
- markety na dworcach PKP
- placówki pocztowe
- stacje paliw
Niedziele handlowe 2022. Nadciągają zmiany w zakazie handlu
Już od lutego czekają nas spore zmiany w zakazie handlu. W związku z omijaniem przepisów przez największe markety politycy uchwalili nowelizację ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Główne zmiany będą dotyczyły właśnie przyznawania statusu placówki pocztowej.
Dotychczas za placówkę pocztową uznawano każde miejsce, które udostępniało klientom możliwość nadawania i odbierania przesyłek. Od lutego zasady te ulegną drastycznej zmianie. Przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią usługi pocztowe, aby jego sklep został uznany za placówkę pocztową.
Zmian w przepisach będzie więcej. Od 1 lutego właściciele sklepów będą mogli korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Ważne jednak, że pomoc ta musi być nieodpłatna.
Pozostałe zmiany w przepisach:
- od 1 czerwca do 30 września zakaz handlu nie będzie obowiązywał w sklepach z narzędziami i materiałami rolniczymi
- zakaz handlu nie będzie obowiązywał w skupach produktów rolnych, mleka i runa leśnego
- w każdą niedzielę będzie możliwa sprzedaż świeżych ryb, ale tylko w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
- niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu
Czytaj też:
Dni wolne od pracy 2022. Kiedy majówka i Boże Ciało 2022? Radzimy, jak zaplanować urlop