Niedziele niehandlowe oznaczają, że większość sklepów oraz galerii handlowych jest zamknięta. Wszystko przez ustawę o zakazie handlu. Dokument zawiera w sobie również terminy wszystkich niedziel handlowych w roku. Wiemy z niego również, które sklepy mogą działać niezależnie od zakazu. Sprawdźmy, czy 6 sierpnia dokonamy zakupów i w jakich miejscach.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Ustawa o zakazie handlu zawiera odgórne terminy, w trakcie których handel jest dozwolony. Niedziele handlowe wypadają przed Wielkanocą oraz Bożym Narodzeniem. Zaplanowane zostały także w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca i sierpnia. Oznacza to, że 6 sierpnia większość sklepów pozostanie zamknięta. Pozostałe w tym roku niedziele handlowe zaplanowane są na:
- 27 sierpnia;
- 17 grudnia;
- 24 grudnia.
Dzięki dokładnym wytycznym w ustawie możemy nawet sprawdzić, kiedy wypadną niedziele handlowe w 2024 roku.
- 28 stycznia;
- 24 marca;
- 28 kwietnia;
- 30 czerwca;
- 25 sierpnia;
- 15 grudnia;
- 22 grudnia.
Ustawa o zakazie handlu
Uchwała o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta została przyjęta 10 stycznia 2018 roku. Określa jasno zasady dotyczące handlu w ostatni dzień tygodnia. Z początku jednak zasada ta była mniej rygorystyczna. Zakupy można było robić w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku takich okazji do zakupów jest jedynie siedem.
Gdzie zrobimy zakupy 6 sierpnia?
Pomimo tego, że 6 sierpnia wypada niedziela niehandlowa, niektóre placówki pozostaną otwarte. Wszystko przez listę wyjątków, która została opublikowana w ustawie. Na jej podstawie wiemy, że działać będą:
- stacje benzynowe;
- restauracje i puby;
- kwiaciarnie;
- piekarnie i cukiernie;
- lodziarnie;
- punkty apteczne;
- sklepy, w których za ladą stoi właściciel;
- lecznice dla zwierząt;
- sklepy na dworcach oraz lotniskach;
- kioski.
Czytaj też:
30 lipca to ostatnia taka niedziela. Zakaz handlu i zmiany od sierpniaCzytaj też:
Kontrole w sklepach. Minister: Nie pozwolimy oszukiwać Polaków