W czwartek 13 stycznia Sejm przyjął ustawę dotyczącą cen gazu, a konkretnie: taryf. Celem nowych regulacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której „gazową ochroną taryfową” objęte zostaną także domy dziecka, szpital czy szkoły. Te instytucje mają płacić za gaz według takich samych stawek co odbiorcy indywidualni.
Ponadto ochronę taryfową – zgodnie z regulacją – otrzymają prócz odbiorców indywidualnych także wszyscy mieszkańcy spółdzielni oraz wspólnot – także w przypadku, gdy spółdzielnia lub wspólnota dotychczas nie wystąpiła o objęcie taką ochroną.
Walka z cenami gazu. Kolejny krok MAP
Dzień po uchwaleniu ustawy przez Sejm (czeka ją jeszcze przejście przez Senat i podpis prezydenta) kolejny krok w walce z rosnącymi cenami gazu ogłosił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ogłosił w piątek na Twitterze:
„Zleciłem PGNiG działania, dzięki którym o 1/4 obniżone zostaną ceny gazu dla klientów biznesowych, np. piekarni, zakładów fryzjerskich, lokali usługowych. Obniżka wchodzi od dziś”.
Więcej o tej obniżce napisało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Jak przekazała spółka, obniżka cen gazu o 25 proc. dla klientów biznesowych weszła w życie 14 stycznia.
„Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy odbiorcy, rozliczani za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu” – napisano w krótkim komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny.
Czytaj też:
Ceny gazu w Sejmie. Posłowie przyjęli projekt firmowany przez Sasina