Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął od 18 grudnia 2024 roku przesyłanie decyzji administracyjnych dotyczących wakacji składkowych na profile płatników w systemie PUE ZUS. Program ten, dostępny od 1 listopada 2024 roku, pozwala przedsiębiorcom na zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne za jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.
Jak działają wakacje składkowe?
Z wakacji składkowych mogą korzystać przedsiębiorcy, mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, z wyłączeniem składki zdrowotnej oraz składek za pracowników i współpracowników. Koszty tych składek pokrywa budżet państwa, a okres ten jest wliczany do emerytury lub renty.
Dotychczas ZUS przetworzył ponad 1,4 miliona wniosków, z czego niemal 837 tys. zakończyło się przyznaniem ulgi. Statystyki wskazują, że w grudniu 2024 roku aż 90% wniosków przeszło pomyślnie weryfikację formalną, a w styczniu 2025 roku wskaźnik ten wzrósł do 95%.
Proces rozpatrywania wniosków
Wnioski są rozpatrywane zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego. Po ich pozytywnej weryfikacji ZUS przesyła decyzje na profile w systemie PUE ZUS. Przedsiębiorcy otrzymują informację o przyznanej uldze, zakończeniu postępowania administracyjnego oraz zaświadczenie o pomocy de minimis. ZUS dostarcza także szczegółowe wytyczne dotyczące wypełniania dokumentów rozliczeniowych.
W przypadku odmowy lub decyzji częściowej przedsiębiorcy zostaną poinformowani o możliwości zapoznania się z dokumentacją i wniesienia uwag w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia. Każdą decyzję można zaskarżyć do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od jej doręczenia.
Co warto wiedzieć o pomocy de minimis?
Ponieważ ulga składkowa jest formą pomocy de minimis, przedsiębiorcy muszą uwzględnić w swoich wnioskach informacje o innych tego typu ulgach, z których wcześniej korzystali. Wakacje składkowe obejmują składki od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Program ten daje przedsiębiorcom możliwość chwilowego odciążenia finansowego, pozwalając im na lepsze zarządzanie budżetem w trudnych okresach.
Czytaj też:
Zakładasz firmę? Sprawdź, jakie ulgi pomogą w opłacaniu ZUSCzytaj też:
Ostatnia szansa na babciowe z wyrównaniem. Lepiej złóż ten wniose