Zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Gremium postanowiło utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wynoszą one:
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Po decyzji RPP. Kiedy obniżka stóp procentowych?
RPP już po raz 15. z rzędu nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Po raz ostatni obniżka stóp nastąpiła na początku października 2023 roku. Kiedy możemy spodziewać się kolejnej? Z ostatniej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), a zarazem przewodniczącego Rady Adama Glapińskiego wynika, że w tym roku nie ma na to szans, a warunki ku temu mogą zaistnieć dopiero na przełomie 2025 i 2026 roku. Szef banku centralnego przekonywał, że spodziewane w październiku odmrożenie cen energii zawróci trend spadkowy inflacji.
– Jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że inflacja osiągnie szczyt na początku 2025 r. i potem będzie systematycznie się obniżać. Mieliśmy nadzieję, że już w marcu, po kolejnej projekcji NBP, będziemy mogli zacząć rozmawiać o dostosowaniu polityki pieniężnej. Jednak decyzje regulacyjne zasadniczo zmieniły uwarunkowania naszej polityki pieniężnej, a dyskusje o ewentualnych obniżkach stóp procentowych musimy odłożyć na jeszcze jakiś czas – tłumaczył Glapiński.
Eksperci nie wykluczają jednak, że obniżka stóp procentowych może nastąpić po wakacjach. – Obniżek można spodziewać się w drugiej połowie roku, biorąc pod uwagę warunki, jakie wcześniej RPP postawiła dla obniżek, a także otoczenie gospodarcze, ryzyka dla wzrostu gospodarczego oraz mocnego obecnie złotego. Moim zdaniem obniżki zaczną się po wakacjach – przewiduje cytowany przez tvn24.pl ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.
Czytaj też:
Rekordowy kurs złotego. Co dalej ze stopami procentowymi?Czytaj też:
NBP zarabia miliardy na złocie. Sukces strategii rezerw