Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach mimo rosnącej inflacji. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0 proc., 0,25 proc. oraz -0,5 proc.
EBC zapowiedział też, że zaprzestanie zakupów aktywów netto w ramach PEPP z końcem marca 2022 r. Rada Prezesów oczekuje też, że zakupy aktywów netto w ramach programu zakupów interwencyjnych na wypadek pandemii będą prowadzone w niższym tempie w I kw. 2022 r. niż w poprzednim kwartale.
EBC nie zmienia stóp procentowych zgodnie z przewidywaniami
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie zaskoczyła analityków. Przewidywali oni, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.
„Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy procentowe kredytu banku centralnego na koniec dnia i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną niezmienione na poziomie odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. i -0,50 proc. Wspierając symetryczny cel inflacyjny na poziomie 2 proc. oraz zgodnie ze strategią polityki pieniężnej, Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem okresu objętego prognozą i trwale przez resztę okresu objętego prognozą, oraz uzna, że osiągnięty postęp w zakresie inflacji bazowej jest wystarczająco zaawansowany, aby zapewnić stabilizację inflacji na poziomie 2 proc. w średnim okresie. Może to również oznaczać przejściowy okres, w którym inflacja będzie umiarkowanie wyższa od wartości docelowej” – czytamy w komunikacie EBC.
Bank Anglii z pierwszą podwyżką od początku pandemii
Inną drogą postanowił podążyć Bank of England, który podniósł stopę referencyjną o 15 punktów bazowych do poziomu 0,25 proc. Zachowanie BoE nie zaskoczyło rynku, który przewidywał lekkiego zacieśnienia polityki pieniężnej w obliczu rosnącej inflacji.
Wielka Brytania zanotowała w listopadzie inflację na poziomie 5,1 proc. Analitycy BoE przewidują, że szczyt wzrostu przypadnie na lipiec 2022 roku i wyniesie 6 proc. Cel inflacyjny Banku Anglii to 2 proc.
Czytaj też:
Dolar słabnie mimo interwencji Fed. To dobra wiadomość dla złotego