Przepisy budzące opór Meta Platforms to ustawa ustawa o konkurencji i ochronie dziennikarstwa (JCPA), która cieszy się ponadpartyjnym poparciem w amerykańskim Kongresie. Nowe prawo daje tradycyjnym nadawcom i wydawcom (zwłaszcza mediom lokalnym) większe uprawnienia do negocjowania opłat za treści udostępniane na Facebooku.
Wydawcy zwracają uwagę, że Meta generuje ogromne sumy pieniędzy z artykułów udostępnianych na platformie. Zrzeszająca wydawców prasowych organizacja News Media Alliance obawia się, że media społecznościowe „staną się de facto lokalną gazetą w Ameryce". Meta określa powyższą narrację, jako błędną, zwracając uwagę, że Facebook kieruje ruch do źródeł wiadomości.
Meta usunie treści informacyjne?
Andy Stone, rzecznik Meta określa wspomnianą ustawę jako "nieprzemyślaną" i grozi usunięciem treści informacyjnych w USA. – Jeśli Kongres uchwali nieprzemyślaną ustawę o dziennikarstwie jako część ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć całkowite usunięcie wiadomości z naszej platformy – podkreśla cytowany przez BBC Stone.
Rzecznik Meta podkreśla, że wydawcy i nadawcy dobrowolnie publikują swoje treści na Facebooku, ponieważ wiedzą, że ma to sens.
BBC przypomina, że w marcu ubiegłego roku prawo o podobnej treści wprowadziła Australia. Doprowadziło to do zablokowania na krótko możliwości zamieszczania i wyświetlania użytkownikom w Australii treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców. Po powszechnej krytyce Meta zmieniła decyzję.
Czytaj też:
Uważaj, bo stracisz konto FB. Hakerzy podstępem wyłudzają daneCzytaj też:
Twitter się sypie. To efekt masowych zwolnień Muska