Dziś rozpocznie się ostatnie w tym roku dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Mijający rok przyniósł kilka zaskakujących decyzji gremium ws. wysokości stóp procentowych. We wrześniu – po raz pierwszy od ponad trzech lat – Rada zdecydowała o obniżce stóp. Sama decyzja o obniżce niespodzianką nie była, ale cięć aż o 75 punktów bazowych nie spodziewał się chyba nikt. Z kolei miesiąc później doszło do kolejnej obniżki stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Tym razem większość ekonomistów liczyła na nieco odważniejszy krok i obniżkę o 50 punktów bazowych.
Ostatnie w 2023 r. posiedzenie RPP. Co ze stopami procentowymi?
Pewnym zaskoczeniem była także decyzja sprzed miesiąca, gdy RPP zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, podczas gdy rynek spodziewał się raczej kolejnej obniżki o 25 punktów bazowych. – Jedyna sensowna decyzja – tak w rozmowie z Wprost.pl ruch RPP komentował ekonomista Marek Zuber.
Ekspert podkreślał w rozmowie z naszą redakcją, że dostrzegł kontekst polityczny we wcześniejszych decyzjach RPP o obniżkach stóp procentowych. – Teraz RPP wraca do merytorycznej oceny sytuacji – powiedział Zuber.
Jaką decyzję ws. stóp procentowych RPP ogłosi jutro? Z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Centralnego (NBP), a zarazem szefa Rady Adama Glapińskiego wynika, że na razie na obniżkę nie ma co liczyć. – Po ostatnich obniżkach przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych znacząco się zmniejszyła. Po drugie w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność dotycząca tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach – powiedział Glapiński.
Obniżki dopiero wiosną?
Zdaniem analityków PKO BP o przełomie będzie można myśleć dopiero wiosną przyszłego roku. – Naszym zdaniem czeka nas kilka spokojnych miesięcy w polityce pieniężnej, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji – przewidują ekonomiści PKO BP.
Czytaj też:
Trybunał Stanu dla Glapińskiego? RPP publikuje stanowiskoCzytaj też:
Dolar słabnie. Rynek reaguje na pierwsze deklaracje Fed ws. stóp procentowych