W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz czwarty z rzędu zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Tym samym od listopada zeszłego roku główna stopa referencyjna utrzmuje się na poziomie 5,75 proc. Kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych? Wygląda na to, że nieprędko.
Obniżka stóp procentowych nieprędko?
Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), a zarazem przewodniczący RPP Adam Glapiński przyznał, że nie widać perspektyw, żeby w Radzie powstała większość za obniżką stóp procentowych do końca tego roku, jeśli wszystkie dane będą się tak rozwijać, jak przewiduje bank centralny.
Przeciwnikiem obniżki w najbliższym czasie jest członek RPP Przemysław Litwiniuk. – Myślę, że z dokumentów, które znamy, nie wynika, aby obniżka była zasadna w tym momencie. Każdy kolejny miesiąc niesie ryzyka w drugą stronę, mówię o ryzykach wynikających z polityki fiskalnej – powiedział Litwiniuk w Radiu Tok FM.
Członek RPP podkreślił, że w RPP nie ma również większości za podwyżką stóp procentowych. – Dzisiaj takiej większości nie widzę, natomiast widzę argumenty, które w określonych uwarunkowaniach mogłyby przemawiać za skorygowaniem tego błędu, który nastąpił we wrześniu i październiku ubiegłego roku – przedwczesne i nadmierne poluzowanie – powiedział Litwiniuk.
Przypomnijmy, że we wrześniu zeszłego roku RPP zdecydowała o pierwszej od ponad trzech lat obniżce stóp procentowych. Dokonano wówczas cięć o 75 punktów bazowych. Miesiąc później poinformowano o kolejnej obniżce, tym razem o 25 punktów bazowych.
Czytaj też:
Inflacja może istotnie wzrosnąć. RPP przedstawia scenariuszCzytaj też:
Stopy procentowe w strefie euro. Decyzja spodziewana, ale inwestorzy i tak się łudzili