Jak wylicza "Rzeczpospolita", powołując się na badania firmy rekrutacyjnej Bigram, 72 proc. pracodawców przyznaje, że ma problemy z rekrutacją. Oprócz tego, 2/3 z nich wskazuje, że kłopoty ze znalezieniem pracownika nasiliły w tym roku. W związku z tą sytuacją, przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zwiększenie wynagrodzeń pracowników – wynika z badania Bigram. "Rzeczpospolita" wskazuje, że ten stan rzeczy ma też potwierdzenie w statystyce: na koniec II kwartału w polskich firmach było ponad 94 tys. wolnych miejsc pracy (o 26 proc. więcej niż w roku 2015).
Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu agencji zatrudnienia Work Service, w rozmowie z "Rz" stwierdza, że w niektórych firmach w kraju wynagrodzenia są już podwyższane płace, nawet o 15-16 proc. Podobny trend widać też w danych Głównego Urzędu Statystycznego, który w 9-miesięcznym podsumowaniu wynagrodzeń w roku 2016 wykazał, że płace były wyższe o 4,1 proc.
Rekordowo niskie bezrobocie
Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec sierpnia 2016 roku wyniosła 8,5 proc., czyli spadła o 0,1 punktu procentowego wobec poprzedniego miesiąca.
Na początku miesiąca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,5 proc. w sierpniu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła ostatnio, że liczy, iż na koniec roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 8,5-8,6 proc.
Czytaj też:
Gowin o projekcie zmian w prawie podatkowym: Przedsiębiorcy będą zadowoleni