Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu pozwalającego na regenerację sił fizycznych i psychicznych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki pozwalające pracodawcy na odwołanie pracownika z urlopu. Kiedy może to nastąpić?
Zasadą jest brak możliwości odwołania pracownika, wszelkie odstępstwa od tej zasady należy traktować wyjątkowo i muszą zachodzić nadzwyczajne okoliczności przewidziane przez kodeks pracy.
- Po pierwsze, dla zgodnego z prawem odwołania pracownika z urlopu musi wystąpić taka sytuacja, która wymaga obecności pracownika w pracy. Jeśli więc możliwe jest zorganizowanie zastępstwa lub odczekanie kilku dni z realizacją danego zadania do powrotu pracownika nie będzie prawidłowe odwoływanie go z urlopu.
- Po drugie, wymóg obecności pracownika musi wynikać z okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu. Chodzi więc o wszelkiego rodzaju awarie, nagłe incydenty, ale również np. rozpoczęcie kontroli, przy której to właśnie pracownik może udzielać wyjaśnień i nikt inny nie jest w stanie tego zrobić.
- Po trzecie istotne jest złożenie przez pracodawcę jednoznacznego oświadczenia o odwołaniu pracownika z urlopu w taki sposób, aby mógł on się zapoznać z tym oświadczeniem. Nie będzie więc stanowiło prawidłowego odwołania z urlopu rozmowa telefoniczna z pracownikiem, w którym pracodawca jedynie sugeruje, że pracownik przydałby się teraz w pracy.
Kiedy więc można powiedzieć, że odwołanie pracownika z urlopu nie będzie możliwe?
- Jeśli pracodawca spodziewał się jeszcze przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu, że będzie on potrzebny, ale uznał, że „jakoś to będzie” wówczas brak będzie wystarczającego uzasadnienia dla odwołania pracownika z urlopu.
- Podobnie należy potraktować sytuację, gdy w czasie nieobecności pracownika doszło do spiętrzenia zadań, które mogą być rozdzielone między innych pracowników, ale pracodawca woli jednak wezwać do pracy pracownika z urlopu – takie działanie nie będzie zgodne z prawem.
- Istotna jest również możliwość skontaktowania się z pracownikiem – jeśli w czasie urlopu wyślemy pracownikowi maila na służbowy adres e-mail oczekując jego powrotu może to okazać się nieskuteczne. Warto zadbać wcześniej o możliwość kontaktu z pracownikiem na jego prywatny numer telefonu, aby w nadzwyczajnych sytuacjach móc skorzystać ze swojego uprawnienia do odwołania pracownika z urlopu.
Źródło: www.kkz.com.pl
Źródło: KKZ