Jak podaje Eurostat, w 2021 roku w Polsce wyprodukowano ponad 760 mln kilogramów świec. To ponad 40 proc. europejskiej produkcji. Od wielu lat Polska jet potentatem na rynku świec. Za nami w rankingu są Niemcy, gdzie wyprodukowano 190 mln kg świec, czyli 10 proc. europejskiej produkcji. 5 proc. produkują Włochy, 4 proc. Hiszpania i 3 proc. Portugalia.
Kościoły i cmentarze
Polska utrzymuje się w czołówce europejskich producentów świec od lat. W 2019 i 2020 produkowała aż 41 proc. wszystkich świec w Unii Europejskiej.
Powodem tak ogromnej przewagi w rankingu producentów jest przede wszystkim fakt, że Polska to nadal kraj katolicki. Świece na masową skalę wykorzystywane są w kościołach w celach liturgicznych.
Ogromny wpływ na to, jaką popularnością cieszą się w Polsce świece, jest też tradycja dnia Wszystkich Świętych. Pierwszego dnia listopada, a także w tygodniach poprzedzających święto i następujących tuż po nim, na cmentarzach płoną miliony zniczy, produkowanych przede wszystkim w Polsce.
Ceny świec poszły w górę
Co roku w listopadzie w Polsce gwałtownie rośnie popyt na świece, ale w tym roku święto zbiegło się w czasie z szalejącą inflacją i kryzysem gospodarczym. Wzrost cen widać także na rynku zniczy.
Z przygotowanej przez firmy UCE Research i Hiper-Com Poland dla „Rzeczpospolitej" analizy cen w niemal 20 tys. sklepów, wynika, że w tym roku produkt ten jest średnio o 19 proc. droższy niż rok temu. W niektórych sklepach (np. supermarkety) ceny poszły w górę o blisko 40 proc.
Czytaj też:
Polacy podróżują „na groby”. Tyle wydamy na Wszystkich ŚwiętychCzytaj też:
Nekroturystyka nowym hitem podróżników? Te miejsca warto odwiedzić