Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zabrała głos podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
„Te podwyżki stóp procentowych, które wystąpiły w zeszłym roku i w tym roku, one będą z dużą siłą oddziaływały w przyszłym roku na na inflację i ta inflacja, zgodnie z naszą projekcją, zobaczycie to państwo, będzie radykalnie się obniża w przyszłym roku” - powiedziała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.
Co zrobi RPP
Podczas zaplanowanego na 9 listopada posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zapozna się z najnowszą projekcją inflacji. W październiku RPP powstrzymała się od kolejnej podwyżki stóp procentowych. Inflacja jednak wciąż rośnie i możliwe, że cykl podwyżek będzie kontynuowany.
„To obniżanie się inflacji w przyszłym roku będzie wynikało z kilku czynników. Po pierwsze z zacieśnienia polityki pieniężnej, przez podnoszenie stóp procentowych. Ono już bardzo silnie oddziałuje, już państwo wiecie o tym, że kredyty udzielane, kredyty mieszkaniowe są we wrześniu, jest ich o 70 proc. mniej niż tych rok wcześniej” - dodała.
Inflacja nie odpuszcza
Inflacja konsumencka wyniosła 17,9 proc. w ujęciu rocznym w październiku 2022 r., według szybkiego szacunku danych, podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8 proc., podał też GUS. Konsensus rynkowy wyniósł 18 proc. w ujęciu rocznym.
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8)” – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
Polacy czują kryzys. Ale o pracę się nie bojąCzytaj też:
Najwyższa podwyżka od 33 lat. Bank Anglii podnosi stopy