Z danych przedstawionych dziś przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec października 5 proc., czyli dokładnie tyle samo co miesiąc wcześniej.
Bezrobocie w Polsce. Dane GUS zgodne z rządowymi
GUS podał również, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 770,4 tys. wobec 776,0 tys. osób miesiąc wcześniej.
Urząd poinformował też, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w trzecim kwartale tego roku wyniosła w Polsce 2,7 proc. wobec 2,6 proc. w poprzednim kwartale. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w poprzednim kwartale 58,4 proc. wobec 58,2 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,8 proc., o 0,1 pp. więcej niż poprzednio. W trzecim kwartale liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17.348 tys., z tego: 16.873 tys. stanowili pracujący, natomiast 475 tys. – bezrobotni.
Przypomnijmy, że wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej również wskazywały, że stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec października wyniosła 5 proc. Resort podał, że w końcówce poprzedniego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 772,2 tys. bezrobotnych. To o 3,8 tys. mniej niż we wrześniu miesiąc wcześniej. W rejestrach bezrobotnych w końcu października br. było o 23,8 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu października 2022 roku.
Optymistyczne dane Eurostatu
Dane Eurostatu wskazują natomiast, że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 2,8 proc. Polska i Malta zanotowała drugi najniższy wskaźnik bezrobocia – po Czechach (2,7 proc.) wśród krajów Unii Europejskiej. Najwyższe bezrobocie wśród krajów Wspólnoty utrzymuje się w Hiszpanii i Grecji (odpowiednio 12 proc. i 10 proc.). W całej UE stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 6 proc.
Czytaj też:
Bezrobocie spadnie poniżej 5 proc.? Maląg: Kolejna dobra wiadomośćCzytaj też:
Nie pracują, bo nie chcą. Chińska gospodarka ma nowy problem