Niedziele handlowe pojawiają się tylko kilka razy w ciągu roku. Przez resztę czasu sklepy i placówki handlowo-usługowe pozostają nieczynne. Terminy otwarcia sklepów w niedzielę podane zostały w ustawie o ograniczeniu handlu. Sprawdźmy, czy w dokumencie znajduje się informacja o 20 sierpnia.
Historia powstania niedzieli handlowej
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta obowiązuje od 2018 roku. Od tamtej pory przeszła ona szereg modyfikacji, aby zakupy w niedzielę odbywały się jak najrzadziej. Z początku zakupy robiło się w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.
W 2019 roku handel możliwy był tylko w pierwszą niedzielę miesiąca. Rok później wprowadzono do kalendarza wyłącznie siedem niedziel handlowych. Pojawiają się przed Wielkanocą, Bożym Narodzeniem oraz przed dłuższym wolnym, jak majówka czy wakacje.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Niedziele handlowe zaplanowane zostały przed dłuższą przerwą od nauki, pracy lub przed świętami. Oprócz Wielkanocy i Bożego Narodzenia odbywają się także przed majówką czy wakacjami. W 2023 zaplanowane zostały na:
- 29 stycznia;
- 2 kwietnia;
- 30 kwietnia;
- 25 czerwca;
- 27 sierpnia;
- 17 grudnia;
- 24 grudnia.
Dokument ten jasno przedstawia, że w sierpniu tylko jedna niedziela jest handlowa. Nie jest nią jednak 20 sierpnia. Wtedy większość placówek pozostanie zamknięta.
Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową?
W ustawie istnieje również osobny katalog wyjątków od zakazu. Mogą one funkcjonować niezależnie od tego, czy obowiązuje zakaz handlu. Wyjątkiem objęte zostały:
- placówki pocztowe;
- kawiarnie;
- cukiernie i piekarnie;
- kioski;
- lodziarnie;
- kwiaciarnie;
- stacje benzynowe;
- restauracje i bary;
- lecznice dla zwierząt;
- apteki;
- sklepy na dworcach i lotniskach;
- sklepy, gdzie klientów obsługuje właściciel.
Niektórzy, aby otworzyć sklep w niedzielę szukają dziur w prawie. W różnych placówkach zaczęły pojawiać się punkty pocztowe. Niektóre sieci decydowały się nawet na wprowadzenie wypożyczalni sprzętu sportowego. Stopniowo jednak przepisy są modyfikowane, co uniemożliwia sprzedaż w ostatni dzień tygodnia.
Jaka kara za sprzedaż w trakcie zakazu?
Za złamanie zakazu handlu przedsiębiorcy grożą dwie kary. Z początku będzie to kara finansowa. Grzywna wynosi od 1000 do nawet 100 000 zł. Przy nagminnym łamaniu przepisu, przedsiębiorca może liczyć się także z karą ograniczenia wolności.
Czytaj też:
Są wyniki inflacji za lipiec. Zaskoczenia nie maCzytaj też:
Co dalej z wolną Wigilią? Resort chce przesunąć niedzielę handlową