Dziennikarka serwisu money.pl zapytała prezesa Generali Rogera Hodgkissa, przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie Polska. Pytanie jest zasadne, bo Hodgkiss kieruje firmą, która w ramach swoich obowiązków na bieżąco dokonuje oceny ryzyka.
Roger Hodgkiss o wyzwaniach
Prezes korporacji ubezpieczeniowej wskazał na problem wynikający ze zmiany klimatu, z którym muszą sobie radzić wszystkie państwa.
– Widać to m.in. po zmieniających się i nieprzewidywalnych zjawiskach pogodowych, które dotykają rolnictwo. 20 lat temu szkody w rolnictwie powstawały głównie z powodu bardzo niskich temperatur w okresie zimowym, a obecnie również suszy, deszczu nawalnego i gradu. Nasilają się też cyberataki na firmy i osoby prywatne. Zagrożeniem jest też eskalacja wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, co wiązałoby się m.in. ze wzrostem cen paliw na światowych rynkach – powiedział Roger Hodgkiss.
Przyznał, że działania wojenne podniosły koszty działalności jego firmy o 20-30 proc. –Politycznie Polska staje się coraz ważniejsza dla świata, ponieważ centrum Europy przesuwa się coraz bardziej na Wschód. W tym widzimy raczej szanse biznesowe niż zagrożenie – dodał.
Polacy powinni oszczędzać również poza systemem emerytalnym
Jedno z pytań dotyczyło tego, jak Polska może przygotować swoich obywateli do tego, że za 30 lat będą otrzymywać bardzo niskie emerytury. Prezes Generali przyznał, że pod tym względem sytuacja w naszym kraju jest podobna do sytuacji w Anglii, z której pochodzi. - I tu, i tu ludzie muszą odkładać dodatkowe pieniądze poza systemem publicznym. W Polsce tak samo jak w Anglii rząd nie ma pieniędzy, by płacić więcej. W Anglii seniorzy mieszkają w domach opieki, co jest kosztowne. W Polsce mieszka się w domach wielopokoleniowych, co moim zdaniem jest lepsze, bardziej przyjazne i tańsze. Zachęcam też ludzi do odkładania na emeryturę w trzecim filarze, tym bardziej że w Polsce rośnie zasobność portfeli – powiedział.
Przyznał, że po tylu latach mieszkania w Polsce tak bardzo polubił nasz kraj, że ma zamiar dzielić życie na emeryturze między Polskę a Anglię.
Czytaj też:
Młodzi spodziewają się emerytury „na bogato”. Niemile się zaskocząCzytaj też:
Emerytury 40-latków: trzeba się przygotować na twarde lądowanie. ZUS podaje szacunki