Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:
- zapisana na jej subkonto w ZUS
- albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.
Okno transferowe nie dotyczy osób, którym pozostało 10 lub mniej lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Przenoszenie składek – jak to zrobić
Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczeni przekazują wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Termin na złożenie oświadczenia mija 31 lipca 2024 r. Wzór oświadczenia można znaleźć na:
- na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- na stronie internetowej www.zus.pl
- w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów.
Okno transferowe ZUS
Okno transferowe jest okresem, w którym można zdecydować o przekazywaniu części swojej składki emerytalnej do OFE albo pozostawieniu całości składki w ZUS.
Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, od 2016 roku okna transferowe odbywają się co cztery lata w okresie od kwietnia do lipca. Ostatnie miało miejsce w 2016 roku, a kolejne zaplanowane na 2020 rok nie odbyło się z powodu pandemii.
Okno transferowe dotyczy członków OFE, a także osób, które nigdy nie były członkami OFE i którym ZUS w całości ewidencjonuje 7,3 proc. składki emerytalnej na subkoncie.
Tak zostanie podzielona składka emerytalna odprowadzana do ZUS (19,52 proc. podstawy jej wymiaru) w przypadku złożenia oświadczenia o podziale:
- 12,22 proc. trafi na konto w ZUS,
- 4,38 proc. na subkonto w ZUS,
- 2,92 proc. do OFE.
Czytaj też:
Taką emeryturę dostaje polski rekordzista. Kwota robi wrażenieCzytaj też:
Przygnębiające prognozy dla 40-latków. 30 proc. wynagrodzenia i to dla nielicznych