W 2025 roku 400 tys. Polaków osiągnie wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i nabędzie prawa do emerytury. Wysokość emerytury zależy nie tylko od stażu pracy i zgromadzonego kapitału. Warto wiedzieć, że to, jaką dostaniemy emeryturę, może być uzależnione od terminu złożenia wniosku.
Kiedy złożyć wniosek do ZUS o emeryturę?
Jak szacują eksperci, wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najlepiej jest złożyć w lipcu. W czerwcu każdego roku przeprowadzana jest waloryzacja kapitału początkowego. To oznacza, że ZUS jeszcze raz przelicza składki i podnosi o wskaźnik waloryzacji właściwy dla danego roku.
W 2024 roku po waloryzacji emerytury były o niemal 400 zł wyższe niż w poprzedzających ją miesiącach. Jeśli ktoś złożył wniosek o emeryturę w maju, mógł zatem stracić te pieniądze. Emerytom opłaca się poczekać do lipca ze złożeniem dokumentów o świadczenie emerytalne.
Kto otrzyma wyższą emeryturę?
Przypominamy także, że późniejsze złożenie wniosku (czyli po kwietniu, marcu czy czerwcu) opłaca się również dlatego, że jesienią wypłacane są czternastki. Jeśli emeryt kwalifikuje się na uzyskanie pełnego czternastego świadczenia (czyli otrzymuje emeryturę niższą niż 2900 złotych brutto), otrzyma ją razem z normalnym świadczeniem. W tym roku czternaste emerytury wypłacane są we wrześniu.
Czternasta emerytura wynosi tyle, ile minimalna emerytura. W 2024 r. jest to kwota 1780 zł brutto.
Czytaj też:
Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Kto nie dostanie pieniędzy?Czytaj też:
Pracujesz na emeryturze? Zobacz nowe limity dochodów