Rada Polityki Pieniężnej zawiesiła cykl 11 podwyżek stóp procentowych na poziomie 6,75 proc. i wiele wskazuje na to, że będzie to jego koniec. Wskaźnik stopy referencyjnej pozostaje bowiem niezmienny już od trzech posiedzeń Rady.
Stopy procentowe. Dalszych podwyżek nie będzie
Z wypowiedzi większości członków Rady Polityki Pieniężnej, a także oficjalnego przekazu prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że dalsze podwyżki stóp procentowych są bardzo mało prawdopodobne. Podobnego zdania są eksperci PKO BP. Pokusili się oni również o wskazanie możliwego terminu pierwszych obniżek.
„Naszym zdaniem, przerwa w cyklu podwyżek stóp przerodzi się w jego koniec, a w II poł. 2023 oczekujemy pierwszych obniżek stóp procentowych, o ile pozwolą na nie warunki rynkowe (sama RPP, jak na razie, obniżek nie zapowiada)” – czytamy w komunikacie PKO BP.
„W ostatnim czasie zarówno konsensus prognoz analityków, jak i oczekiwania rynkowe przesunęły się w kierunku takiego scenariusza. Na szczególną uwagę zasługują obserwowane ostatnio spadki stawek WIBOR3M – od listopadowego szczytu na poziomie 7,61 proc. WIBOR3M obniżył się o 56 pb, a spread do stopy referencyjnej na poziomie 30 pb jest najmniejszy od roku. Potwierdza to wygaśnięcie oczekiwań na podwyżki stóp oraz stanowi złagodzenie efektywnych warunków monetarnych” – czytamy także w kwartalniku makroekonomicznym banku „Monetarny konflikt tragiczny”.
Główne czynniki niepewności dla prognozy stóp procentowych to: kształtowanie się ścieżki inflacji; zmienność kursu PLN, ryzyko (geo)polityczne; decyzje Fed i EBC.
Czytaj też:
Strefa euro. Jest decyzja EBC ws. stóp procentowych
Czytaj też:
Banki centralne podnoszą stopy procentowe. Nad giełdy nadciągają czarne chmury