Część analityków rynkowych, ekonomistów, a także trzech senackich członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce nastąpiło zbyt szybko. Innego zdania jest jednak większość członków Rady, która ostatni raz za podwyżkami zagłosowała w październiku 2022 roku.
Stopy procentowe w Polsce. Goldman Sachs przedstawia prognozy
Goldman Sachs oczekuje braku zmian stóp procentowych w Polsce przed dłuższy czas, oceniają analitycy. Bank w przeciwieństwie do oczekiwań rynkowych, nie oczekuje, że Narodowy Bank Polski dokona w tym roku obniżek stóp, a „ceną za utrzymanie niższej stopy końcowej jest to, że stopy będą prawdopodobnie musiały pozostać na tym poziomie przez dłuższy czas”.
„NBP, CNB i NBR sygnalizują preferencję utrzymania stóp na obecnym lub zbliżonym poziomie. Wycofujemy się z naszej prognozy dodatkowych podwyżek stóp w Polsce, Czechach i Rumunii. Jednakże, w przeciwieństwie do cen rynkowych, nie oczekujemy, że NBP, CNB i NBR dokonają w tym roku obniżek stóp” – czytamy w analizie banku „CEE-4 – Passing Peak Inflation, But Core Pressures Unusually Potent”.
Stopy procentowe bez zmian. „Największy szok inflacyjny od 30 lat”
Bank podkreśla, że „w obliczu największego szoku inflacyjnego od ponad 30 lat, nastąpiła zmiana reżimu oczekiwań inflacyjnych, która będzie wymagała ponownego zakotwiczenia w stylu Volckera poprzez przedłużony okres zacieśnienia polityki pieniężnej”.
Goldman Sachs zwrócił uwagę, że rynki obecnie wyceniają znaczne złagodzenie polityki w regionie CEE-4 do końca 2023/ początku 2024 roku: -100 pb w Polsce, -160 pb w Czechach, -900 pb na Węgrzech i -60 pb w Rumunii.
„Naszym zdaniem, przywrócenie oczekiwań inflacyjnych i wzrostu płac w regionie CEE-4 do poziomu zgodnego z celem będzie wymagało utrzymania polityki pieniężnej zacieśniania polityki monetarnej przez dłuższy czas, niż jest to obecnie wyceniane przez rynki. Nie spodziewamy się, aby NBP, CNB i NBR dokonały obniżek stóp w tym roku” – czytamy w raporcie.
Ryzykiem dla prognozy ścieżki stóp procentowych w Polsce jest potencjał dużych zmian kursów walutowych rodzących obustronne ryzyko.
„Biorąc pod uwagę otwartość krajów CEE-4 oraz kluczową rolę, jaką zmiany kursów walutowych odgrywają w mechanizmach transmisji monetarnej tych gospodarek, postrzegamy potencjał dużych zmian kursów walutowych jako obustronne ryzyko. W kierunku gołębim znaczna aprecjacja kursu walutowego w regionie CEE-4, potencjalnie w związku z poprawą nastrojów do ryzyka na świecie, mogłaby spowodować złagodzenie polityki pieniężnej wcześniej, niż się spodziewamy. Jednocześnie jednak, biorąc pod uwagę dużą nierównowagę zewnętrzną i zacieśnienie globalnej płynności, możliwość, że waluty CEE-4 znajdą się pod znaczną presją deprecjacyjną stanowi jastrzębie ryzyko” – podsumował Goldman Sachs.
Wnioski o podwyżki stóp procentowych przepadły
Jak podał 19 stycznia NBP, wnioski złożone podczas grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej o podwyżki stóp procentowych odpowiednio o 25 pb, 50 pb, 100 pb nie uzyskały większości głosów.
Podczas styczniowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński ocenił, że obniżki stóp procentowych będą dokonane, kiedy tylko będzie to możliwe. Wskazał, że ma nadzieję, choć mniejszą niż poprzednio, że stanie się to jeszcze w tym roku.
W styczniu br. RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r.
Czytaj też:
Kiedy RPP zacznie obniżać stopy procentowe? Jest komentarz przedstawiciela gremiumCzytaj też:
Członek RPP o inflacji za styczeń: Do 20 proc. nie dojdziemy