Rząd coraz głośniej mówi o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych, czyli rozwiązania, które pomogło odciążyć kredytobiorców w okresie dynamicznie rosnących, a następnie utrzymujących się na wysokim poziomie stóp procentowych.
Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone
O komentarz do informacji medialnych w sprawie rozmów w rządzie na temat wydłużenia wakacji kredytowych pytany był na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
– Czekamy na analizy tego, co się dzieje na rynku kredytowym, ale sądzę, że takie decyzje mogą zapaść we wrześniu – powiedział Piotr Müller. – Faktycznie byłyby one z ewentualnym progiem dochodowym na tyle wysokim, aby przytłaczająca większość kredytobiorców mogła z tego skorzystać – dodał.
Podwyżki dla sfery budżetowej
W kuluarach mówi się także o tym, że premier Mateusz Morawiecki osobiście negocjuje z szefem NSZZ Solidarność Piotrem Dudą kwestie podwyżek płac w sferze budżetowej. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że strona związkowa domaga się podwyżek o 10 proc.
– Pracujemy nad budżetem na przyszły rok, dlatego szukamy rozwiązań, które mogłyby dotyczyć podwyżek wypłat w sferze budżetowej. Potwierdzam, że Solidarność jest jednym z partnerów społecznych, z którymi rozmawiamy – powiedział Piotr Müller. – Jeżeli finanse publiczne by na to pozwalały, to można pomyśleć o dodatkowych ruchach, ale na razie nie ma decyzji o systemowej podwyżce w wysokości 10 proc. – dodał.
PKB mocno w dół
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB Polski w drugim kwartale 2023 roku spadł realnie o 3,7 proc. Rzecznik rządu twierdzi jednak, że to wyłącznie wynik anomalii statystycznych.
– Chciałbym, abyśmy patrzyli na skumulowane dane dotyczące PKB za cały czas, gdy rządzi PiS. Wzrost gospodarczy za ten rok będzie zdecydowanie na plusie. To, co widać w danych za II kwartał, to kwestia anomalii statystycznych – powiedział Piotr Müller.
Czytaj też:
7,9 proc. inflacji i dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń – to już w 2024 rokuCzytaj też:
Historyczne zyski, ale bankowcy i tak przekonują, że są w niełatwym położeniu