Lubelski Węgiel Bogdanka, czyli spółka zarządzająca jedną z najbardziej znanych w Polsce kopalni, trafi w ręce Skarbu Państwa. To efekt utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której jednak Bogdanka nie dołączy.
Bogdanka przejęta przez państwo
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka została wydzielona z aktywów grupy Enea i zostanie przejęta przez Skarb Państwa. Jest to efekt działań, które mają na celu “uwolnienie” spółek energetycznych z tak zwanych “brudnych aktywów”. W tym celu rząd powołał Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego. To ona będzie skupować kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, dzięki czemu spółki, również w oczach inwestorów, staną się bardziej ekologiczne.
Bogdanka nie trafi jednak do struktur NABE, ale będzie w posiadaniu Skarbu Państwa, co pozwoli utrzymać kontrolę nad strategicznym z punktu widzenia obecnego stanu energetyki, aktywem.
Bogdanka porozumiała się ze związkowcami
Jednym z ostatnich etapów procesu przejęcia, były finalne negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 30 sierpnia w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak czytamy w komunikacie po spotkaniu, które zakończyło się późnym wieczorem, “strony w pełni porozumiały się co do zakresu i poziomu zabezpieczeń dla załogi w związku z nadchodzącym przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa”.
Wynegocjowany przez stronę społeczną 30 sierpnia br. pakiet obejmuje 3 główne punkty:
- Podniesienie od 1 września br. wartości tzw. flapsów, tj. bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne do poziomu 1,5 proc. wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto (tj. wzrost z 36 na 54 złote) oraz bezpłatnych bonów na posiłki profilaktyczne dla pracowników – do 0,9 proc. wynagrodzenia minimalnego za pracę brutto (tj. wzrost z 29 na 32 złote).
- Wzrost od 1 stycznia 2024 r. wysokości składki podstawowej opłacanej przez Spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z obecnych 4,5 na 7 proc., co stanowi maksymalną wartość, jaką w Polsce możne przeznaczyć na ten cel pracodawca.
- Wypłacenie świadczenia pieniężnego z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, przekazanego załodze w 2 ratach: pierwsza wyniesie średnio na osobę 14 tys. zł brutto i zostanie wypłacona do 10 października 2023 r., druga wyniesie średnio na osobę 10 tys. zł brutto i zostanie wypłacona w I kwartale 2024 r.
– Dziękuję stronie społecznej za dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje. Zawsze jesteśmy w stanie mądrze porozumieć się z pracownikami. Uważam, że przejęcie przez Skarb Państwa będzie przełomowe dla Bogdanki i dla całej Lubelszczyzny, a pakiet pracowniczy zabezpieczy finansowo załogę na długie lata – podsumował Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
Spotkanie w Warszawie zorganizowane zostało na zaproszenie Michała Moskala, który jest jednym z pomysłodawców przejścia Bogdanki pod skrzydła Skarbu Państwa. – Cieszę się z tak udanej pierwszej części negocjacji, które zabezpieczają finansowo pracowników Spółki. Obie strony – i związkowa i zarząd – wychodzą z Kancelarii Premiera usatysfakcjonowani. Przed nami drugi etap, podczas którego rozmawiać będziemy o gwarancjach Skarbu Państwa w zakresie pracy, w tym poziomu zatrudnienia oraz przyjęcia tzw. pakietu antyprywatyzacyjnego – powiedział Michał Moskal, szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
W negocjacjach 30 sierpnia br. brali udział m.in. wszyscy członkowie zarządu LW Bogdanka SA, tj. Kasjan Wyligała – prezes zarządu i wiceprezesi: Artur Wasilewski, Adam Partyka oraz Dariusz Dumkiewicz. Stronę związkową reprezentowali przedstawiciele Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce, Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka” i Związku Zawodowego „KADRA”.
Czytaj też:
Ustawa o NABE przewiduje obniżkę cen prądu. Sasin apeluje do senatorówCzytaj też:
Prezes PGE: W zeszłym roku było apogeum kryzysu. Węgla nie zabraknie