25 stycznia 2022 r. kończy się sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat IX kadencji – Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Kadencja trzeciego z członków Rady powołanych przez Senat – Rafała Sury, kończy się 16 listopada 2022 r., jednakże uzyskał on rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
W związku z powyższym Senat w najbliższym czasie musi wybrać dwóch swoich przedstawicieli do RPP. Przed posiedzeniem izby wyższej kandydatów do Rady opiniowała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. „Za” wnioskiem w sprawie rekomendacji dla Koteckiego oddano 5 głosów, przeciw – 2 głosy, przy 2 głosach wstrzymujących się. „Za” wnioskiem w kwestii kandydatury Litwiniuka oddano 7 głosów, przy 1 głosie przeciw i 1 wstrzymującym się.
Kandydaturę Przemysława Litwiniuka – oraz Ludwika Koteckiego – na członków RPP Senat ma rozpatrzyć podczas posiedzenia rozpoczynającego się 11 stycznia 2022 r.
Kandydaci do RPP w Senacie. Litwiniuk: Na przełomie 2019/2020 należało dokonać korekty stóp procentowych
W trakcie spotkania z senatorami Przemysław Litwiniuk mówił: – Gdy chodzi o przełom 2019/2020 r., byłem zaskoczony brakiem działań zbliżających poziom inflacji do celu inflacyjnego, który w tamtym czasie wynosił również 2,5% +/- 1 pkt proc. Gdybym uczestniczył w pracach tego gremium, to na przełomie 2019/2020 r. postulowałbym korektę stóp procentowych.
– W późniejszym czasie mogę mieć tylko pewne zastrzeżenia tylko do poziomu komunikacji, ponieważ w roku 2020 czy na początku 2021 rozwój wydarzeń na rynkach gospodarczych nie był możliwy do precyzyjnego zaprogramowania tymi modelami, którymi dysponują standardowo banki centralne – dodał Litwiniuk.
Wskazał, że gdyby Polacy wcześniej znali plan banku centralnego na wychodzenie z tej sytuacji, być może nie wyjęliby z kieszeni aż tak dużych oszczędności na zakupy, chociażby nieruchomości. – Może ta spirala cenowo-płacowa nie zaczęłaby się tak rozkręcać – podsumował.
Kandydat do RPP: Powrót inflacji w okolice celu bardzo trudny i nie nastąpi szybko
Drugi z kandydatów, Ludwik Kotecki, wyraził na posiedzeniu taką opinię: – Polski Ład jest dodatkowym czynnikiem, który w mojej opinii, będzie proinflacyjnie działał w gospodarce poprzez wzrost kosztów przedsiębiorców. Podatki i składki wzrosły, jeśli chodzi o przedsiębiorców i one będą przekładane na wzrost cen. Wydaje się, że w takich warunkach sprowadzenie inflacji do poziomu w okolice celu inflacyjnego będzie bardzo trudne i nie nastąpi bardzo szybko.
Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc. Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 7,8% r/r w listopadzie 2021 r. Według ekonomistów, w grudniu br. może ona przekroczyć 8% r/r. Wstępne dane (szybki szacunek) dotyczące grudniowej inflacji Główny Urząd Statystyczny opublikuje w piątek, 7 stycznia.