Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku zamieniła kuny na euro. Kraj oficjalnie wszedł do strefy euro, a co za tym idzie, w ręce Chorwatów trafiły pierwsze nowe banknoty i monety. Kurs wymiany wynosi 7,53450 HRK za 1 EUR.
Euro w Chorwacji. Monety z lokalnymi motywami
Jak w każdym kraju członkowskim monety euro rewersy mają wybite według uniwersalnego, obowiązującego dla całej strefy euro wzoru. Dużo ciekawsza jest jednak strona awersu, gdzie monety odwołują się do kultury i tradycji danego kraju.
„Chorwacja wybrała cztery projekty narodowej strony monet euro. Wszystkie zawierają w tle charakterystyczny motyw chorwackiej szachownicy. Na wszystkich monetach widnieje też 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego, który od 1 stycznia zaczyna sprawować pieczę nad chorwacką polityką monetarną.
Chorwackie euro, czyli Tesla, kuna i szachownica
Moneta o nominale 2 euro na tle charakterystycznej szachownicy przedstawia geograficzny obrys kraju i napis „HRVATSKA” – nazwę tego kraju w języku ojczystym. Brzeg monety zdobi napis „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO” („O piękna, o droga, o słodka wolności”), słowa ze słynnej sielanki dramatycznej „Dubravka” autorstwa Ivana Gundulića.
- Moneta o nominale 1 euro jest bezpośrednim nawiązaniem do waluty, która obowiązywała w Chorwacji do 31 grudnia 2022 roku. Na monecie widzimy bowiem kunę, a także napis „HRVATSKA”. Zwierzę również znajduje się na tle chorwackiej szachownicy.
- Monety o nominałach 50, 20 i 10 centów zdobi twarz niezwykle popularnej postaci. Jest to urodzony w Chorwacji Serb, wynalazca Nikola Tesla. To on stworzył technologię zastosowania prądu przemiennego.
- Monety 5, 2 i 1 centów zdobi ligatura liter “HR” zapisanych głagolicą kanciastą. „Głagolica, która jest najstarszym znanym alfabetem słowiańskim, była używana w Chorwacji aż do XIX wieku” – czytamy w komunikacie EBC.
Chorwackie euro
Chorwackie euro
Chorwackie euro
Chorwackie euroCzytaj też:
Chorwacja wchodzi do strefy euro. To nie jedyna zmiana ważna dla turystówCzytaj też:
Czy euro obroniłoby nas przed wysoką inflacją? Pytamy ekonomistów