Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta została uchwalona w 2018 roku. Od tamtego czasu była stopniowo modyfikowana. Z początku mogliśmy robić zakupy w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Obecnie takich okazji mamy tylko siedem w ciągu roku. Niedziele handlowe zaplanowane są przed ważnymi świętami lub okresem dłuższego wolnego.
Czy 28 maja wypada niedziela handlowa?
Za nami są już trzy niedziele handlowe. Pierwsza miała miejsce w styczniu, tuż przed feriami zimowymi. Kolejne dwie odbyły się w kwietniu — przed Wielkanocą oraz przed majówką. W maju nie zaplanowano żadnej niedzieli handlowej. Oznacza to, że w ostatnią niedzielę miesiąca większość dużych sklepów i galerii handlowych będzie nieczynna.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Przed nami jeszcze cztery niedziele handlowe w tym roku. W tych dniach zrobimy zakupy tak, jak w każdy inny dzień tygodnia.
- 25 czerwca;
- 27 sierpnia;
- 17 grudnia;
- 24 grudnia.
Należy mieć również na uwadze to, że ostatnia niedziela handlowa wypada w Wigilię Bożego Narodzenia. Tego dnia sklepy mogą być czynne krócej niż w inne dni tygodnia. Zazwyczaj wtenczas większość punktów handlowych zamyka się w okolicach godziny 14:00. Podobna sytuacja ma miejsce w sylwestra.
Gdzie zrobimy zakupy 28 maja?
Istnieją pewne wyjątki, które nie podlegają zakazowi handlu w niedzielę i święta. Są nimi:
- cukiernie i piekarnie;
- kioski;
- kwiaciarnie;
- kawiarnie;
- stacje benzynowe;
- restauracje i bary;
- apteki;
- sklepy na lotniskach i dworcach;
- lecznice dla zwierząt;
- placówki pocztowe;
- punktach handlowych działających w obrębie festiwalu lub innego wydarzenia;
- sklepy, w których za ladą stoi właściciel.
Przedsiębiorca, który nie stosuje się do zakazu handlu, może być obarczony karą finansową. Jej wysokość wynosi od 1000 zł do nawet 100 000 zł. Dalsze łamanie przepisu wiązać się może z karą ograniczenia wolności.
Czytaj też:
Żelki przegrały z pieniędzmi. Czy wrócą do Lidla?Czytaj też:
Promocja w Ryanair. Czerwcowe loty już od 60 zł